Zimą autem w góry? Lepiej mieć łańcuchy

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Policjanci z Nowego Targu apelują do kierowców o rozwagę, i aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, Jak podkreślają ważne jest, by wybierając się na górskie drogi wyposażać samochód w łańcuchy śniegowe, które znacznie ułatwiają jazdę na ośnieżonej drodze.

– Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe – podkreśla asp. Dorota Garbacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. – Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe gdy napotykamy znak C-18. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy.

3012łanc

Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych.

– Kierowca, który zignoruje znak C-18 i na zaśnieżonej jezdni nie założy łańcuchów w swoim pojeździe, może zapłacić 200 zł mandatu i zarobić jeden punkt karny, a nawet liczyć się zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków – ostrzega przedstawicielka nowotarskich stróżów prawa. – Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Tak więc gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez niebezpieczny odcinek. Trzeba jednak pamiętać, że po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć, głównie dla własnego komfortu podróżowania i bezpieczeństwa.

źródło: goral.info.pl
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9966
  • Odsłon artykułów: 27330854
  
  ';