A tymczasem w Tatrach (12.02.2020)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Zima na całego. Nie dość, że śniegu pełno i lawiniasto, to głównym problemem niewątpliwie jest bardzo silny wiatr. Wieje w całym kraju. Pozrywane są linie energetyczne, powalone drzewa itd. Ratownicy TOPR odradzają w takich warunkach jakichkolwiek wycieczek w góry (bliższych i dalszych).

Trasy narciarskie, kolej na Kasprowy, wyciąg Gąsienicowy i Goryczkowy są aktualnie nieczynne. Tak silna wichura zdolna jest powalić drzewo bez żadnego problemu. Poruszanie się, przebywanie w terenie zalesionym jest szczególnie groźne. Zaś ponad górną granicą lasu ze względu na silny wiatr, poruszanie się może być niemożliwe. Pokrywa śnieżna jest bowiem zróżnicowana. Miejscami jest on jest przepadający, a gdzie indziej twardy i zalodzony. W formacjach wklęsłych natomiast potworzyły się głębokie zaspy śniegu nawianego przez wiatr. Aktualnie obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.

1202war

W taką pogodę warto zostać w domu i poczynić przygotowania, aby już wkrótce w pełni oprzyrządowany i przygotowany wyruszyć na pokonywanie kolejnych „górskich ścieżek”. Zachęcamy, jak zawsze zresztą, do odwiedzenia naszego górskiego sklepu, gdzie zapewne każdy - czy to początkujący czy to zaawansowany miłośnik sportów outdoorowych znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Mimo kapryśnej pogody, okres ferii powoduje, że turystów na szlakach jest sporo. W miejscach koncentracji ludzi można obserwować poszukujące pożywienia kruki, sójki, czasami lisy. Uważny turysta zauważy liczne znaki bytności jeleni, za którymi pojawiają się tropy wilków. W okolicach Moka da się rozpoznać także ślady rysia.

Sklep Górski

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9966
  • Odsłon artykułów: 27312691
  
  ';