Raport z Tatr w czasach koronawirusa (24.03.2020)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Jak wiadomo, Tatry po polskiej stronie zostały „zamknięte”. Schroniska oczywiście też, a wyciągi nie kursują. Z drugiej strony, przyroda tutejsza ma się całkiem nieźle. Pogoda również temu ostatnio sprzyjała. Obecnie zrobiło się jednak zimno. W Zakopanem również - dzisiaj termometry pokazywać mogą nawet -11 stopni, a na Kasprowym -14!

Miejmy jednak nadzieję, że to całe zamieszanie wkrótce minie i po tym koronawirusie, wrócimy w Tatry - w piękną i ciepłą pogodą (żeby nie mówić – upalną).

Po ostatnich opadach śniegu, w całych Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.

W marcu pierwsze niedźwiedzie wybudziły się już z zimowego snu i opuściły swoje gawry, które przez ostatnie miesiące były ich miejscem spoczynku.

Mimo marcowej, wczesnowiosennej aury, poruszanie się po górach (szczególnie wysoko) jest nadal niebezpieczne. Posiadanie odpowiedniego sprzętu i właściwe umiejętności są niezbędne. Zapraszamy przy okazji do odwiedzenia naszego górskiego sklepu.

2403tatry
fot. baza zdjęć PG- Tatry, autor - Wiktor Palkowski

Smutne wiadomości dotarły ze Słowacji:

Ratownicy odnaleźli tam zwłoki pod północną ścianą Wysokiej.

Mężczyzna, który zginął w Słowackich Tatrach to 53- latek. Wybrał się tam na Wysoką wraz ze swoim bratankiem. Obaj mężczyźni powinni być na kwarantannie po powrocie z Włoch. Mimo to wybrali się w Tatry. Góry te bowiem po słowackiej stronie ciągle są otwarte dla turystów.

Sprowadzenie zwłok w tej sytuacji stanowi bardzo duży problem. Biorący udział w akcji ratownicy (przy sprowadzeniu zwłok bez użycia śmigłowca byłoby ich ok. 14) musieliby wszyscy udać się na czternastodniową kwarantannę, co w praktyce sparaliżowałoby działalność HZS. Użycie w tej chwili śmigłowca nie jest możliwe.

Na Słowacji nie ma zakazu wyjścia w góry. Zamknięte są szlaki powyżej schronisk. Słowaccy ratownicy zachęcają jednak do niewychodzenia w Tatry i do pozostawiania w domach.

Zamiast obszernych relacji z górskich wydarzeń i zachęcania do tatrzańskich wycieczek, warto chyba napisać parę słów o aktualnej sytuacji wynikającej z koronawirusa. Wyciągi, duże ludzkie skupiska, dotykanie rękoma różnych przedmiotów, restauracje itd. to rzeczy i miejsca, których na pewno trzeba teraz unikać.

Bez względu na wszystko – pogodę, uroki białego szaleństwa, warunki śniegowe itd. - należy za wszelką cenę powstrzymać się od jakiegokolwiek wychodzenia z domu i przemieszczania się. Ludzie młodzi pewnie sobie z tym wszystkim jakoś poradzą, ale warto zachować się odpowiedzialnie i pomyśleć o starszych, których układ odpornościowy już taki wydolny i sprawny nie jest...


Bartek MichalakŹródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9961
  • Odsłon artykułów: 27295792
  
  ';