A tymczasem w Tatrach (30.09.2020)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Zdecydowanie już krótsze dni, wieczorki i ranki chłodne, a zresztą w ciągu dnia temperatury też są coraz niższe... Nie znaczy to jednak, że mamy tkwić w domu i nic nie robić...

Wybierając się w góry, warto jednak do tego solidnie się przygotować. Ciepłe ubranie, dobra herbata, sprawna latarka itd. Zapraszamy przy okazji do naszego górskiego sklepu, gdzie produktów, które w czasie jesiennych wędrówek mogą nam się przydać jest sporo. Wszystkiego zresztą mamy duży wybór...

To już definitywny koniec wakacji i na szlakach zrobiło się, a zrobi się jeszcze bardziej spokojnie. Dorośli wrócili do pracy, dzieci do nauki mimo pandemii, a rok akademicki z pewnymi obostrzeniami, ale wreszcie też ma ruszyć.

3009tatry

Podsumowując ten okres wakacyjny w Tatrach, to pod względem liczby turystów i natężenia ruchu na szlakach (w porównaniu z latami poprzednimi), wcale nie był mizerny. Wycieczkowiczów było naprawdę sporo. Chociaż mandatów wystawiono mniej. Pojawiły się też nowe, e-usługi:

-parking,

-ubezpieczenie PZU NNW Na Szlaku.

Obok tego, minione wakacje odznaczyły się wieloma remontami szlaków.

Władze TPN wspominają również o rosnącym problemie jakim są psy. Zdarza się bowiem, że niektórzy zabierają je na szlaki (nawet te wysokogórskie) lub same te zwierzęta z okolicznych podtatrzańskich wsi błąkają się na obszarze Parku. Wielokrotnie turyści je dokarmią, a psy jak to psy – płoszą okoliczne zwierzęta...

Obecnie warunki do uprawiania turystyki nie są korzystne. Na szlakach jest sporo wody i błota. Po 18:00 jest już ciemno. Warto więc skrupulatnie i odpowiednio planować tatrzańskie „wypady”.

W tygodniu, w wyższych partiach może już posypać śnieg i warunki do uprawiania turystyki nadal będą niekorzystne. Sytuacja pogodowa powinna się trochę polepszyć w weekend kiedy to zrobi się bardziej słonecznie.

Poza tym, to był kolejny pracowity tydzień dla ratowników.

Zdominowały go poszukiwania turystki, która w niedzielę (20.09.) wyszła z pensjonatu, nie pozostawiając informacji gdzie się udaje. Przez kilka dni (jak na razie) bez rezultatu, prowadzono poszukiwania turystki. Doszło również do kolejnego śmiertelnego wypadku, spowodowanego upadkiem z eksponowanego odcinka szlaku. Oprócz tego wiele interwencji związanych z urazami stawów i sprowadzania turystów, którzy zapomnieli, że już jesień i wcześniej zapada zmrok.

Do śmiertelnego wypadku, w którym zginął 46-letni turysta, doszło w wyniku poślizgnięcia i upadku z wysokości.

Jeszcze taka ciekawostka:

Na Polania Biały Potok w Witowie zakwitły Ziemowity.

Zimowit jesienny zwykle kwitnie właśnie we wrześniu i październiku. To oczywiście kolejny sygnał, że mamy jesień.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10295
  • Odsłon artykułów: 29358956
  
  ';