Sam wyszedł w góry, był wyczerpany

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR


Ratownicy górscy uratowali mężczyznę, który utknął w trudnych warunkach w paśmie Policy.

W sobotę 28 grudnia po godzinie 21:00 do Stacji Centralnej GOPR w Rabce-Zdroju dotarła informacja, że w paśmie Policy w masywie Hali Śmietanowej na wysokości ok. 1200 m n.p.m znajduje się samotny turysta, który utknął na szlaku biegnącym w stronę schroniska na Hali Krupowej.

3012beskid

- Skrajnie trudne warunki oraz głęboka, niezwiązana pokrywa śnieżna przekraczająca już 100 cm, a miejscami w zaspach ponad 150 cm uniemożliwiła mu dalszą wędrówkę, a brak sił spowodowany ciągłym torowaniem drogi nie pozwalał mu zawrócić - relacjonowali ratownicy Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wyczerpanie oraz spadająca temperatura były dla niego realnym zagrożeniem życia.

Dzięki aplikacji Ratunek udało się dokładnie zlokalizować jego położenie. Na ratunek z Rabki wyjechały dwa zespoły ratownicze ze skuterem śnieżnym, oraz quadem na gąsienicach, które próbowały dotrzeć do poszkodowanego od strony Zubrzycy Górnej. Równocześnie od strony Zawoi i wyciągu Mosorny Groń, ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR Sekcji Babiogórskiej próbowali przebić się na pomoc pechowemu turyście.

- Przed północą pierwszy zespół ratowników torujący drogę od strony Mosornego Gronia dotarł do poszkodowanego, który był bardzo wyczerpany i wychłodzony - podkreślają ratownicy.

Po zaopatrzeniu i ogrzaniu go na miejscu został szczęśliwie ewakuowany z gór. Akcja zakończyła się ok. godz. 2:00 w nocy.

- Apelujemy do wszystkich chcących spędzać Sylwestra w górskich schroniskach aby sprawdzać warunki i poruszać się tylko po szlakach które są przetarte. Na wszystkich drogach i szlakach które są nieuczęszczane powyżej 800 m n.p.m. z powodu dużej pokrywy śnieżnej panują skrajnie trudne warunki turystyczne! - radzą podhalańscy goprowcy.


źródło:
- FB/Grupa Podhalańska GOPR
- sucha24.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28442444
  
  ';