Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 27.01 - 3.02

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Ferie w pełni. Pomimo niespecjalnie zimowej aury turystów, a przede wszystkim narciarzy bardzo dużo. Stoki narciarskie przeżywają oblężenie. Niestety dochodzi do bardzo wielu wypadków. Już od początku roku zanotowaliśmy ponad 300 akcji ratowniczych.

W górach dużo spokojniej, brak typowej zimy skutkuje mniejszym ruchem turystycznym. Pokrywa śnieżna niezbyt duża, szlaki mocno zalodzone.

0402podh

Na Babiej Górze 1 stopień zagrożenia lawinowego.

W górach zanotowaliśmy następujące działania:

27.01, poniedziałek

Na prośbę karetki po godz. 17 transport z Gabańki- zachorowanie.

31.01, piątek

Przed godz. 2 w nocy informacja z Policji o możliwej próbie samobójczej na Jarmucie. Wspólna akcja GOPR i Policji doprowadza do przekazania desperata do ZRM.

1.02, sobota

Przed godz.19 do GOPR dociera informacja o potrzebie udzielenia pomocy w rejonie przełęczy Rozdziela - 2 osoby problemy orientacyjne. W górach panują trudne warunki wiatr, mgła itp. Ratownicy po odczytaniu danych z aplikacji Ratunek docierają do dwójki osób i po ogrzaniu rozpoczynają ewakuację do Jaworek.

2.02, nedziela

Przed 7 rano GOPR bierze udział w poszukiwaniach 22-letniego mężczyzny w rejonie Obidowej. Po kilku godzinach udaje się namierzyć mężczyznę - jest cały i zdrowy. Akcja kończy się przed południem.

Po godz. 13 do poważnego wypadku doszło na stoku Szafranówka, gdzie mężczyzna doznał urazu kręgosłupa i innych obrażeń. Po udzieleniu pomocy został ewakuowany śmigłowcem TOPR do szpitala.
Po godz. 15 zgłoszenie o wypadku pod Bryjarką- zasłabnięcie turystki. Po dotarciu i udzieleniu pomocy medycznej kobieta została przekazana do karetki pogotowia.

W dniach 30.01 do 2.02 ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR brali udział w szkoleniu z zakresu działań w warunkach zimowych. Podczas zajęć ćwiczono elementy związane ze wspinaniem i poruszaniem po lodospadach, budową stanowisk w śniegu i lodzie, autoratownictwem partnerskim oraz poruszaniem w terenie zagrożonym lawinowo i planowaniem takich wyjść. Szkolenie odbyło się w Tatrach Słowackich.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300.

źródło: FB/Grupa Podhalańska GOPR

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9966
  • Odsłon artykułów: 27334277
  
  ';