Szkolili się przyszli beskidzcy ratownicy

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Od 8 marca na Hali Miziowej odbywała się zimowa część kursu I stopnia dla ratowników kandydatów. Zajęcia miały trwać cały tydzień, jednak sytuacja epidemiczna w kraju oraz zarządzenie Naczelnika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wpłynęły na skrócenie szkolenia do czwartku 12 marca Mimo ograniczeń udało się zrealizować większość zaplanowanych tematów i zimowych zagadnień.

Uczestnicy rozpoczęli szkolenie spotkaniem organizacyjnym i zajęciami teoretycznymi dotyczącymi ratownictwa narciarskiego i struktury organizacyjnej GOPR.

3003beskid1

Następnie realizowano: zajęcia praktyczne z narciarstwa (egzamin z jazdy dowolnej), ćwiczenia z jazdy ze sprzętem ewakuacyjnym oraz zabezpieczanie wypadków, udzielanie pomocy i ewakuacja, a także wykłady z lawinoznawstwa i hipotermii. Kolejne dni to m.in.: lawiny w praktyce - poszukiwania z detektorami, sondowanie, kopanie, akcje partnerskie i duża zorganizowana akcja lawinowa, przejście skiturowe z naciskiem na sprawne i bezpieczne poruszanie się na turach (zwroty, stromy teren, zakosy, wybór bezpiecznej trasy), stanowiska budowane w śniegu, układy do wyciągania i opuszczania, poruszania się za skuterem śnieżnym oraz budowa improwizowanych środków ewakuacji. W międzyczasie przeprowadzono również pisemny test z topografii.

3003beskid2

W szkoleniu udział wzięło 12 osób, szkolonych przez kadrę instruktorską Grupy Beskidzkiej GOPR.

źródło: FB/GOPR Beskidy

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10037
  • Odsłon artykułów: 27717734
  
  ';