Beskidzcy ratownicy pomagają w walce z wirusem

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Na prośbę Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało włączone w działania na terenie Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji Ad-Finem w Czernichowie. Lekarz Jacek Dutkiewicz oraz Piotr Nowak - ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podjęli się zorganizowania wsparcia ze względu na krytyczną sytuację, w jakiej znaleźli się pracownicy, pacjenci oraz pensjonariusze ośrodka.

Zespół wsparcia, oprócz ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, tworzą: 13 Śląska Brygada 133 Batalion z Cieszyna Wojsk Obrony Terytorialnej (zadysponowany przez płk. Tomasza Białasa), Państwowa Straż Pożarna z Żywca, Policja, Ratownicy Medyczni, a także duchowni z Krakowa - klerycy i księża z Zakonu Salatynów oraz bracia z Zakonu Kapucynów (tu szczególne podziękowania dla Marka Ciasia - Naczelnika Grupa Podhalańska GOPR za sprawne przetransportowanie ich na miejsce działań).

1205beskidy

Ekipa działa w systemie stałego zamknięcia, z przydzielonymi zadaniami opieki nad pacjentami oddziałów specjalistycznych (m.in. paliatywnego, psychiatrycznego) oraz pozostałymi pensjonariuszami. Przygotowuje także pacjentów, u których stwierdzono wynik pozytywny na obecność COVID-19, do przekazania Zespołom Ratownictwa Medycznego i dalszego transportu do jednoimiennych szpitali zakaźnych. Bezpieczna opieka nad chorymi nie byłaby możliwa gdyby nie chemicy z PSP Bielsko-Biała oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, którzy wybudowali śluzy i odkazili prawie 4000 metrów kwadratowych obiektu.

W sobotę cały zespół wsparcia z powodu kontaktu z osobą z personelu (u której stwierdzono wynik dodatni) został poddany 14-dniowej kwarantannie. Obiekt opuściła większość zatrudnionego personelu pielęgniarskiego i opiekunki medyczne - mając do dyspozycji możliwość odbywania kwarantanny w miejscu zamieszkania. Pozostali kwarantannę odbędą w ośrodku i natychmiast przejęli obowiązki po opuszczających obiekt.

Podziw budzi postawa mieszkańców nie tylko Czernichowa i okolic, ale całej Żywiecczyzny, będąca przykładem niesamowitej mobilizacji społecznej: ekipie działającej na miejscu są praktycznie cały czas dowożone posiłki oraz rzeczy niezbędne do funkcjonowania w zamknięciu.

źródło: FB/GOPR Beskidy

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10295
  • Odsłon artykułów: 29356493
  
  ';