Bike Beskidy - ratownicy otrzymali wyjątkowy prezent

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

W minioną sobotę, 26 września w Bielsku-Białęj odbył się event rowerowy Bike Beskidy. Podczas wydarzenia miasto przekazało ratownikom górskim prototypową ratowniczą przyczepę dla poszkodowanych rowerzystów.

Publiczność pod Dębowcem wzięła udział w zajęciach szkoleniowych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotyczących postępowania podczas wypadku na rowerze, była też nauka serwisowania dwóch kółek czy wyjazdy szkoleniowe na trasy z instruktorami.

3009gopr

Imprezę zakończył bardzo ważny akcent związany z bezpieczeństwem. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski przekazał beskidzkiemu GOPR-owi zakupioną przez miasto, jedyną taką w Europie, prototypową ratowniczą przyczepę dla poszkodowanych rowerzystów. Co ważne, przyczepa jest dostosowana do ewakuacji nie tylko poszkodowanego, ale także roweru.

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo - mówił podczas przekazania sprzętu prezydent Jarosław Klimaszewski. - Rozwój ścieżek Enduro Trails spowodował większą liczbę wypadków rowerowych w naszym regionie. I trzeba było dostosować sprzęt do tej specyficznej sytuacji. Bo zdarzały się przypadki, kiedy rowerzysta, nawet po silnym uszkodzeniu, nie chciał byś zwożony z trasy bez swojego cennego roweru. I to niejednokrotnie stanowiło problem dla ratowników. Wcześniej miasto zakupiło quada pod tę przyczepkę - dodał prezydent.

Przyczepkę odbierał zastępca naczelnika grupy Beskidzkiej GOPR Tomasz Jano.

- Dziś jest oficjalne przekazanie, ale ten sprzęt mieliśmy u siebie już wcześniej. Testujemy go, przyczepka była już w użyciu i dopiero w praktyce widać, jak się zachowuje. Możemy powiedzieć, że jest dobrze, wprowadziliśmy drobne poprawki i cały czas testujemy - mówił zastępca naczelnika. - Od zeszłego roku zauważamy w naszych statystykach, że jest pięciokrotny wzrost wypadków, związanych nie tylko z rowerami, ale one też generują sporo zdarzeń. Popularność ścieżek Enduro Trails jest duża, dużo ludzi z nich korzysta, a to generuje wypadki - tłumaczył.

Na czas akcji ratowniczych przyczepka jest doczepiana do quadów. Aby radzić sobie w każdych warunkach, również tych wiosenno-jesienno-zimowych, quady są wyposażone w gąsienice - stanowiące alternatywny napęd. Dzięki nim GOPR może stosunkowo szybko i skutecznie dotrzeć w górski teren.


źródło: bielsko.info/UM Bielsko-Biała

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10295
  • Odsłon artykułów: 29359077
  
  ';