Wbrew pierwszym informacjom okazało się, że jedna osoba poniosła śmierć z powodu niedzielnych lawin, jakie zeszły w Karkonoszach.

Sytuacja zmieniała się niemal z godziny na godzinę. Najpierw Karkonoski Park Narodowy poinformował, że w Białym Jarze zeszła lawina.

- Nie była tak duża jak w 1968 roku kiedy zginęło pod śniegiem 19 osób, ale ratownicy sprawdzają czy nikt nie został przysypany. Z Czech przyleciały dwa śmigłowce ratownicze. Na miejscu sondują lawinisko goprowcy z Polski i ratownicy z Czech. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych. Główne masy śniegu w Białym Jarze pozostały nienaruszone. Miejsce jest bardzo niebezpieczne - pisali karkonoscy parkowcy na swoim facebookowym profilu w niedzielę 14 marca.

Około półtorej godziny później pojawił się kolejny niepokojący wpis: "Druga akcja lawinowa. Tym razem po czeskiej stronie nad Martinovą boudą. Dwóch narciarzy zostało odkopanych. Na miejsce jedzie wsparcie z GOPR Karkonosze".

Kolejny wpis tego dnia mówił, iż "obie akcje lawinowe w Karkonoszach są zakończone. Po czeskiej stronie uratowano dwie osoby. W Białym Jarze nikogo nie znaleziono pod śniegiem".

Niestety, jak się okazało, nie obeszło się bez najgorszego...

- Tragiczny bilans ostatnich lawin daje do myślenia. W niedzielę troje Czechów lawina porwała po polskiej stronie Karkonoszy. Według pierwszych informacji miało to być po czeskiej stronie gór, co ostatecznie okazało się nieprawdą. Poszkodowana kobieta zmarła w szpitalu - poinformowali 18 marca pracownicy Karkonoskiego Paru Narodowego.

Dlatego przypominają o najważniejszych zasadach dotyczących poruszania się zimą po Karkonoszach:

- Zanim ruszysz w góry sprawdź aktualną prognozę pogody, obejrzyj obrazy z kamer internetowych, oceń panujące warunki pogodowe.

- Zadbaj o odpowiedni ubiór, dostosowany do warunków w górach, a nie do warunków w miejscowości, w której nocujesz. Naładuj telefon komórkowy, zainstaluj aplikację RATUNEK, przygotuj prowiant i ciepły napój w termosie.

- Dostosuj trasę wycieczki do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności poruszania się w warunkach zimowych. Weź ze sobą mapę papierową, telefon może się rozładować szybciej w warunkach zimowych, przyda się też power bank. Jeżeli warunki nie są sprzyjające zmień trasę i wybierz szlak położony niżej.

- Poruszaj się TYLKO po szlakach turystycznych. Ponad 40 km szlaków powyżej górnej granicy lasu jest oznakowane tyczkami. Na nich jesteś bezpieczny. Wędrując na nartach możesz przebywać w strefie do ok. 3 metrów od krawędzi szlaku.

- Nie lekceważ informacji o zamknięciu szlaku i zagrożeniu lawinami. Stawiamy je dla Twojego bezpieczeństwa.

- Jeżeli wędrujesz po górach na nartach, uszanuj na szlaku pierwszeństwo turystów pieszych.

- Jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach przez teren poza szlakiem turystycznym łamiesz prawo i naruszasz spokój przyrody w strefie ochrony ścisłej.

- Jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach przez teren lawinowy, łamiesz prawo poruszając się poza szlakiem i narażasz swoje życie oraz życie ratowników GOPR i HS, którzy będą Cię ratować w przypadku zejścia lawiny.

- Jeżeli zauważysz innego turystę, który wymaga udzielenia pomocy wezwij GOPR używając aplikacji RATUNEK lub dzwoniąc na numer telefonu 985.

- Wędruj bezpiecznie!

 

opr. raz
fot. FB/Karkonoski Park Narodowy