Koniec stycznia a u nas zima taka mało śnieżna. Śnieg sypał w całej Polsce a na Podhale  za nic nie chciał dotrzeć.  Dobrze, że w ostatnich dniach trzymał spory mróz, który sprawił, że śnieg zalegający na naśnieżnych trasach jak i w samych Tatrach wytrzymał wcześniejsze na szczęście krótkie ocieplenie. Feryjni narciarze mieli gdzie pojeździć. Ratownicy mieli sporo pracy na stokach narciarskich.

Przez pierwszy dwutygodniowy feryjny okres doszło do wielu wypadków narciarskich. Mniej pracy mieli ratownicy w Tatrach choć i tam doszło do kilku interwencji. I tak:


W dniu 24.01. na trasach Kotelnicy Białczańskiej 12-letni narciarz z Brodnicy w wyniku upadku doznał kontuzji 2 nóg w tym otwartego złamania kości podudzia. Rannego narciarza do szpitala przetransportowano śmigłowcem.

Po godz. 15.30 do Centrali TOPR zadzwonili dwaj taternicy z informacją, że zapchali się gdzieś w płd. zbocza Świnicy. Boją się schodzić trudnym terenem, proszą o pomoc. W tamten rejon ratownicy polecieli śmigłowcem. Z jego pokładu dostrzeżono oczekujących na pomoc taterników.  Jeden z ratowników został opuszczony windą do taterników. Taternicy zostali wpięci do końca stalowej linki wciągarki , wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.


W dniu 25.01. z Kalatówek do szpitala przetransportowano 15-letnią narciarkę, która w wyniku upadku doznała urazu barku.


W dniu 26.01. poproszono o przylot śmigłowca TOPR do Lubomierza, gdzie na tamtejszej trasie narciarskiej  poważnego urazu kręgosłupa, klatki piersiowej i ręki doznała 43-letnia mieszkanka Nowego Miasta. Ranną przetransportowano do specjalistycznej kliniki do Krakowa.
Po godz. 13-tej wezwano ratowników na Kalatówki gdzie urazu barku doznał 42-letni narciarz z Darłowa. Rannego po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.

Na najbliższe dni przewidywane jest  ocieplenie , wiatr  i opady śniegu. Taka sytuacja może doprowadzić do wzrostu zagrożenia lawinowego. Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami w Tatrach w tym z ogłoszonym zagrożeniem lawinowym