Wreszcie zima nadrobiła zaległości śniegowe. Zasypało całe Podhale. W Tatrach w sumie spadło ponad metr śniegu. Wzrosło zagrożenie lawinowe. Ze śnieżnego puchu cieszyli się narciarze, gdyż warunki narciarskie na wszystkich trasach zrobiły się rewelacyjne. Gorsze samopoczucie mieli turyści, którym zasypało szlaki. Wędrowanie stało się bardzo uciążliwe a na wysokogórskich szlakach wręcz niemożliwe. Na kilka dni ze śniegi odcięły możliwość dojścia do schroniska w 5-ciu Stawach.

W Tatrach tydzień minął  w miarę spokojnie.Na zdjęciu Dolina 5 stawów, fot: topr.pl

We wtorek 5.02. przy gęsto padającym śniegu i ograniczonej widoczności z Kasprowego  w kierunku Przeł. Pod Kopą Kondracką na samotną wycieczkę wybrał się 42-letni turysta z Warszawy. O godz. 16-tej zadzwonił do TOPR informując, że jest gdzieś na grani, najprawdopodobniej w rejonie Pośredniego Goryczkowego. Zgubił się, nie wie gdzie iść. Jest dużo śniegu, spore nawisy i brak widoczności. Prosi o pomoc. Z Kasprowego z pomocą pospieszyło dwóch ratowników. O godz. 17.18 ratownicy natrafili na Czubie Goryczkowej na poszukiwanego turystę. Asekurując doprowadzili go na Przeł. Goryczkową nad Zakosy i dalej w dół do Kotła Goryczkowego. W tym czasie dwóch ratowników wyjechało do Kotła Goryczkowego skuterem. Tam przejęli turystę i o godz. 19-tej zwieźli go do Kuźnic. Turysta może mówić o sporym szczęści, że nie spadł gdzieś z lawiną.

W dniu 6.02. ratownicy przetransportowali do oczekującej karetki pogotowia, NN mężczyznę znalezionego na Lipkach.

Sporo pracy mieli ratownicy dyżurujący na stokach narciarskich. Doszło do wielu wypadków mimo, że na wszystkich trasach są bardzo dobre warunki narciarskie.

Aktualnie ogłoszony jest III stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są zasypane śniegiem. Wędrowanie po wyżej położonych szlakach wymaga torowania w głębokim śniegu, co zabiera sporo sił.  Do chwili stabilizacji pokrywy śnieżnej odradzamy wędrowanie po wyżej położonych i nieprzetartych szlakach.

źródło: topr.pl