W Tatrach piękna śnieżna i dość mroźna , choć mało słoneczna zima. Warunki na stokach narciarskich wspaniałe. Wędrowanie w górach utrudnione bo szlaki zasypane i trzeba brodzić w głębokim śniegu. Tak było do soboty 23.02. kiedy to silny południowy wiatr przyniósł gwałtowne ocieplenie destabilizujące pokrywę śnieżną. Takie warunki przyczyniły się do tragicznego w skutkach wypadku lawinowego.


Dolina 5ciu Stawow, fot TOPR, 2012r
W dniu 14.02. z Doliny Kościeliskiej do szpitala przewieziono 12-letniego turystę, który w wyniku upadku i uderzenia głową o lód doznał chwilowej utraty przytomności.

W dniu 15.02 podczas zjazdu szlakiem narciarskim z Hali Gąsienicowej do Kuźnic kontuzji nogi doznała 42-letnia narciarka z Sosnowca. Po udzieleniu I pomocy kontuzjowaną turystkę skuterem przetransportowano do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

W godzinach popołudniowych z Kalatówek do szpitala przewieziono 72-letnią turystkę., która upadając złamała rękę.
W dniu 16.02. w rejonie Świnickiej Przeł. podczas wycieczki skiturowej złamał podudzie mieszkaniec Murzasichla. Rannego śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Od 22-giej do 6-tej rano z 16/17.02. trwała akcja poszukiwawcza i sprowadzanie dwojga turystów, którzy we mgle i ciemnościach pobłądzili w rejonie Starorobociańskiego Wierchu. Zasypane szlaki i brak znajomości topografii i braki w umiejętnościach właściwego planowania oraz bezpiecznej wędrówki w zimowych warunkach były przyczyną całego zdarzenia.
W dniu 17.02. o godz. 9.23. powiadomiono ratowników o wypadku narciarskim w żlebie nad Zielonym Stawem. Zjeżdżająca tamtędy 36-letnia narciarka z Warszawy w wyniku upadku złamała kość udową. Z pomocą pospieszyli ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu. Po zaopatrzeniu rannej, wezwano śmigłowiec, który przewiózł kontuzjowaną narciarkę do zakopiańskiego szpitala.

O godz. 10.20 do TOPR dotarła informacja o wypadku w rejonie Suchych Czub Kondrackich . Turysta idący granią wszedł na nawis , który urwał się pod jego ciężarem , i turysta spadł około 150 m śnieżno skalnym terenem do Dol. Suchej Kondrackiej. W wyniku upadku doznał on urazu twarzoczaszki, chwilowej utraty przytomności z dużą niepamięcią wsteczną. Miał szczęście , ze zdarzenie to widzieli turyści będący na Łopacie, którzy powiadomili TOPR. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc turysty udzielono mu I pomocy. Po zapakowaniu do noszy francuskich został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po godz. 14-tej z Ornaku do szpitala przewieziono 57-letnią turystkę z Krakowa, która w wyniku poślizgnięcia i upadku złamała rękę.

Po godz. 16-tej ponownie wezwano ratowników na Ornak, gdzie w wyniku upadku kontuzji nogi doznała 42-letnia turystka z Krakowa. Ranna po udzieleniu I pomocy przewieziono do szpitala.
Po godz. 20-tej rozpoczęto poszukiwaniu dwojga turystów, którzy zagubili się gdzieś pomiędzy Równią Waksmundzką a Murowańcem. Ratownik pełniący dyżur w Murowańcu przed 23-cią odnalazł turystów w rejonie Żółtego Potoku i doprowadził ich do schroniska.

W dniu 20.02. na drodze na Kalatówki upadła i złamała rękę młoda turystka. Ranna po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.

W dniu 21.02. o godz. 11.19 do Centrali TOPR zadzwonił turysta z informacją, że nad Smreczyńskim Stawem natknął się na częściowo przysypane śniegiem zwłoki mężczyzny. Okazało się, że śmierć poniósł 52 letni mieszkaniec Jastrzębia Zdroju. Przyczynę zgonu bada zakopiańska policja. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok.
W dniu 23.02. z Kotła Goryczkowego do Kuźnic zwieziono skuterem dwoje narciarzy z Niemiec, których umiejętności nie pozwoliły na samodzielny, bezpieczny zjazd tą trasą.

W dniu 24.02. o godz. 10.55 do Centrali TOPR dotarła informacja o wypadku lawinowym w rejonie Morskiego Oka. 5-cio osobowa grupa turystów podchodziła w kierunku Dolinki za Mnichem pomiędzy szerokim Żlebem a Dwoistą Siklawą. Gdy byli w rejonie tak zwanej Płaśni pod Mnichem ruszyła lawina, która zabrała całą grupę w kierunku Morskiego Oka. Wszyscy po zatrzymaniu lawiny znaleźli się na jej powierzchni. Podczas spadania z lawiną dwoje z nich doznało poważnych obrażeń: jeden urazów klatki piersiowej , drugi wielonarządowych obrażeń wewnętrznych. Pozostała trójka nie odniosła obrażeń. Na lawinisko ratownicy polecieli śmigłowcem. O godz. 11.19 .po desancie przystąpiono do zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych najciężej poszkodowanego 32-letniego turysty z Kluczborka. Niestety nie przyniosły one rezultatu. Turysta zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. W tym czasie druga grupa ratowników udzielała I pomocy drugiemu rannemu turyście. Po zaopatrzeniu rannego w noszach francuskich wciągnięto windą na pokład śmigłowca i o godz. 11.53 przetransportowano go do szpitala. Śmigłowiec powrócił do Morskiego Oka skąd do Zakopanego zabrał ratowników biorących udział w wyprawie i zwłoki turysty. Turyści w warunkach jakie tego dnia panowały w górach nie powinni wybierać się na  wycieczkę na Szpiglasową Przeł. gdyż trasa którą wybrali przebiegała przez zagrożony w co najmniej kilku miejscach teren zagrożony zejściem lawin.
Ponieważ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odmówiło lotu , w  godz. popołudniowych ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR poprosili o przylot TOPR-owskiego Sokoła na Klimczok, gdzie zawału serca doznała 54-letnia turystka. Turystkę przetransportowano do szpitala w Bielsku.

Zakończyły się zimowe ferie. Niestety w tym okresie doszło do wielu narciarskich i snowboardowych wypadków. Na stacjach narciarskich , na których dyżurują ratownicy TOPR zwieziono w okresie 12.01-24.02. 1043 kontuzjowanych narciarzy i snowboardzistów.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest w miarę słoneczna pogoda . Pod koniec tygodnia należy liczyć się z ochłodzeniem i możliwymi niewielkimi opadami śniegu.

Prosimy by przed planowanymi wycieczkami pieszymi czy skiturowymi  zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami panującymi w Tatrach w tym z ogłoszonym i prognozowanym stopniem zagrożenia lawinowego. Te informacje można uzyskać na stronach TOPR i TPN. Pozwoli to być może uniknąć tragicznych w skutkach zdarzeń.

Źródło: topr.pl