Wiosna zrobiła nam psikusa. Po słonecznych, ciepłych dniach, przyszło ochłodzenie, opady deszczu, a wyżej - śniegu. Taka pogoda nie sprzyjała turystom. Zziębnięci uczestnicy szkolnych wycieczek tylko od czasu do czasu widzieli tatrzańskie szczyty zza zalegających nisko chmur.

Miniony tydzień przyniósł kolejną nierozwiązaną zagadkę. Nie udało się odnaleźć poszukiwanego turysty, który miał samotnie udać się na Rysy.
Kronika TOPR 27.05.2013
W dniu 20.05, o godz. 8.45, do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że w dniu 19.05, w godzinach rannych, z Morskiego Oka na Rysy samotnie wyruszył jego kolega, Radosław Zadykowicz. Od tego czasu nie ma z nim żadnego kontaktu. Po sprawdzeniu schronisk po polskiej stronie poproszono, HZS by sprawdzili, czy poszukiwany turysta nie zameldował się w którymś ze słowackich schronisk. Po godz.10 w rejon Rysów wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu nie dostrzeżono żadnych śladów poszukiwanego. O godz. 12 śmigłowiec przetransportował w rejon Rysów i Mięguszowieckiej Przeł. pod Chłopkiem siedmioosobową ekipę ratowników w celu dalszych poszukiwań. Tego dnia ratownicy nie natrafili na żaden ślad mężczyzny. Poproszono również policję o namierzenie jego telefonu komórkowego. Okazało się, że aparat logował się po raz ostatni w dniu 19.05 do przemiennika w rejonie Bukowiny.

Po godz.19.40 do TOPR dotarła informacja, że na zielonym szlaku najprawdopodobniej w rejonie Żółtego Potoku, znajdują się turyści z, USA, mający problemy z przekroczeniem potoku. Na dodatek, jedna z turystek ma kontuzję stawu skokowego. Z pomocą pospieszyła dziewięcioosobowa ekipa ratowników. Po przyjeździe na Halę Gąsienicową, ratownicy udali się w kierunku Pańszczyckiej Polany. O godz. 22.15 odnaleźli poszukiwanych turystów nad Żółtym Potokiem. Po zaopatrzeniu kontuzjowaną turystkę włożono do noszy Konga i przetransportowano do Murowańca, skąd samochodem przewieziono do szpitala. Wyprawę zakończono o pierwszej w nocy.

We wtorek, 21.05., dziewięciu ratowników poszukiwało w rejonie Rysów , Bandziocha i Niżnich Rysów zaginionego 19.05 maja turysty. Nie natrafiono na żaden ślad poszukiwanego mężczyzny. Po godz. 12 z Rusinowej Polany przewieziono do szpitala uczestniczkę szkolnej wycieczki, która upadając, doznała kontuzji ręki. O godz.14 ratownicy udali się do Dol. Białego, gdzie podczas zejścia z Czerwonej Przeł. kontuzji biodra doznała kolejna uczestniczka szkolnej wycieczki. Ranną po udzieleniu pierwszej pomocy, w noszach Konga zniesiono do wylotu Doliny Białego i dalej, samochodem, przewieziono do szpitala. Po godz.17 w rejon Morskiego Oka wystartował śmigłowiec, by przeszukać kolejne rejony. I tym razem nie udało się natrafić na żaden ślad poszukiwanego turysty.

W dniu 22.05. kontynuowano poszukiwania zaginionego mężczyzny. Sześcioosobowa ekipa ratowników przeszukiwała szczeliny brzeżne pod masywem Rysów. I tym razem nie natrafiono na żaden ślad poszukiwanego. Po godz.15 z rejonu Karczmiska przetransportowano do szpitala kolejną uczestniczkę szkolnej wycieczki, która upadając, złamała nogę. Około godz. 16.20 do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Zawratu znajduje się czteroosobowa grupa węgierskich turystów, którzy ze względu na zalegające śniegi mają problemy z zejściem. Z pomocą pospieszyli ratownicy znajdujący się na Hali Gąsienicowej i w 5-ciu Stawach. Po godz.18.30 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Asekurując, wyprowadzono ich na Zawrat i przed 22 sprowadzono do schroniska w Stawach.

W dniu 24.05, po godz.15, do TOPR zadzwonił turysta informując, że będąc poniżej ostatnich łańcuchów na szlaku na Zawrat, zsunął się około 50 m po śniegach i zatrzymał w miejscu, skąd boi się schodzić. Z pomocą z Murowańca pospieszył pełniący tam dyżur ratownik. O godz. 17 dotarł on do oczekującego na pomoc mężczyzny i sprowadził go do Murowańca. W dniu 25.05, po godz. 16.30, z Hali Kondratowej przewieziono do Zakopanego 16-letniego turystę ze Szwecji, który doznał niegroźnej kontuzji nogi.

Na najbliższy tydzień przewidywane są okresowe opady deszczu i ma być dość zimno. Wybierającym się w góry radzimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i warunkami, jakie panują na tatrzańskich szlakach.

topr.pl