Wakacje w pełni. Na szlakach tłumy turystów. W minionym tygodniu w Tatrach doszło do kilku groźnych wypadków. I tak: W poniedziałek 1.07 ratownicy udzielali pomocy w dol. Kościeliskiej – poważne złamanie kończyny górnej – oraz w dol. Chochołowskiej – uraz głowy. W obu przypadkach poszkodowani zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala.

We wtorek 2.07 centrala TOPR zostaje poinformowana o wypadku turystycznym powyżej tzw. Pieca na szlaku na Ciemniak. Kontuzji stawu kolanowego doznał tam młody mężczyzna. Poszkodowanego śmigłowcem przetransportowano do szpitala. Tego samego dnia do dyżurki w M.Oku zgłosiła się turystka, która podczas zejścia szlakiem z Przeł. Szpiglasowej doznała urazu twarzoczaszki. Poszkodowana została przekazana zakopiańskiemu pogotowiu.
We środę 3.07 ratownicy udzielali pomocy w Dol. Kościeliskiej

Widok z kamery TOPR przy Morskim Oku na Rysy, fot: TOPRWidok z kamery TOPR przy Morskim Oku na Rysy, fot: TOPR

Tam kontuzji stawu kolanowego doznała 61-letnia turystka z Krakowa. W godzinach popołudniowych ratownicy zostają powiadomieni o zasłabnięciu w rejonie schroniska Murowaniec. Stan 15-letniego turysty okazał się na tyle poważny, iż koniecznym okazał się jego transport śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.
W czwartek 4.07 doszło do poważnie wyglądającego wypadku w rejonie przeł. Nowickiego (Orla Perć). 39-letni turysta z Lublina przez pomyłkę zboczył ze znakowanego szlaku. W trakcie „naprawiania” swojego błędu mężczyzna stoczył się po stromych ścianach ok.40m na stronę dol. Pańszczycy. W tamten rejon natychmiast wystartował śmigłowiec wraz z czterema ratownikami na pokładzie. Po zlokalizowaniu poszkodowanego, ratownicy zdesantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy meżczyzna za pomocą technik alpinistycznych został wyprowadzony w dogodne miejsce, skąd cały zespół został podebrany na pokład śmigłowca.

kronika 2 sWidok z kamery TOPR w Dolinie Pięciu Stawów na Przedni Staw, fot: TOPRWidok z kamery TOPR w Dolinie Pięciu Stawów na Przedni Staw, fot: TOPR

W piątek 5.07 ze schroniska w dol. Chochołowskiej do zakopiańskiego szpitala, została przetransportowana poważnie odwodniona turystka.
W sobotę 6.07 o godz. 12:42 TOPR zostaje poinformowany o rażeniu piorunem dwóch turystów w rejonie Karczmiska; jedna osoba nieprzytomna. Mimo gwałtownego załamania pogody w tamten rejon startuje śmigłowiec wraz z pięcioma ratownikami na pokładzie. Dodatkowo z Murowańca wyrusza dwoje ratowników. Po dotarciu na miejsce wypadku ratownicy natychmiast przystępują do zaawansowanych działań medycznych. Oboje już przytomnych turystów ratownicy przekazują załodze karetki „S” na płycie lądowiska przy zakopiańskim szpitalu.
W trakcie działań w rejonie Hali Gąsienicowej ratownicy udzielali pomocy w dol. Małej Łąki – złamana noga; oraz w schronisku w M.Oku - uraz barku i stawu skokowego.

Widok z kamery TOPR na Kasprowy - Dolina Gąsienicowa, fot: TOPRWidok z kamery TOPR na Kasprowy - Dolina Gąsienicowa, fot: TOPR

W niedzielę 7.07 na prośbę GP GOPR ratownicy z pomocą śmigłowca udzielali pomocy turyście skarżącemu się na ból w klatce piersiowej w rejonie Trzech Koron. Dodatkowo w godzinach popołudniowych ratownicy udzielali pomocy w dol. Małej Łąki i w dol.Bystrej. w obu przypadkach turyści nie podołali trudom wycieczek. Koniecznym był transport do szpitala.
Kolejny raz apelujemy do turystów aby przed wyruszeniem w Tatry szczegółowo zapoznali się z prognozami pogody i odpowiednio zaplanowali trasy swoich wycieczek. Przypominamy ,że w górach pogoda zmienia się błyskawicznie.

źródło: TOPR