W mijającym tygodniu pewna i stabilna pogoda spowodowała, że na tatrzańskich szlakach zaroiło się od turystów. niestety doszło też do kilku poważnych wypadków.

Widok na Morskie Oko - Rysy

Widok na Morskie Oko - Rysy, źródło : www.topr.pl

I tak:
Poniedziałek 22.07 ratownicy udzielali pomocy :
• na Nosalu – kontuzja stawu skokowego
• w Dol. Białego – również kontuzja stawu skokowego
• pod Kondracką Przełęczą – złamanie podudzia
• na Hali Gąsienicowej – troje turystów z urazami stawu kolanowego
Wszyscy poszkodowani zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala.

Wtorek 23.07 to zgłoszenie wypadku turystycznego w Głazistym Żlebie. Kontuzji stawu skokowego doznał mieszkaniec Poznania. Poszkodowanego śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Środa 24.07 TOPR udzielał pomocy na Hali Kondratowej gdzie urazu stawu skokowego doznał 50-letni turysta z Dobronia.

Piątek 26.07 działania ratownicze:
• na Wiktorówkach – kontuzja stawu skokowego
• w schronisku nad M.Okiem – silny ból brzucha
• w dol. Pięciu Stawów – uraz stawu kolanowego, transport śmigłowcem

Sobota 27.07 o godz. 13:47 centrala TOPR zostaje powiadomiona o wypadku grotołaza w jaskini Nad Kotlinami. Wypadek ma miejsce pod tzw Piętrową Studnią. Wg informacji przekazanych przez kolegów rannego, spadł on ok. 3 – 5m. W wyniku upadku chwilowo stracił przytomność, skarży się na ból kręgosłupa. Na centrali organizuje się wieloosobowa wyprawa ratunkowa. Grupy ratowników sukcesywnie za pomocą śmigłowca są transportowane pod otwór jaskini. Już po 1:30godz od zgłoszenia wypadku pierwsza grupa ratowników dociera do poszkodowanego i zabezpiecza go medycznie oraz zapewnia komfort cieplny. Pozostałe grupy ratowników zajmują się przygotowaniem jaskini do trudnego technicznie transportu poszkodowanego. Po wyciągnięciu ratowanego na powierzchnię zostaje on śmigłowcem ewakuowany do zakopiańskiego szpitala, gdzie został przekazany na SOR o godz 19:00. W wyprawie brało udział 23 ratowników. Tak szybkie i sprawne działanie było możliwe dzięki wykorzystaniu śmigłowca.

Niedziela 28.07 to poważne wypadki w Tatrach
• Przeł. Liliowe – upadek paralotniarza z dużej wysokości. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny w stanie ciężkim został przetransportowany śmigłowcem do szpitala
• próg Czarnego Stawu pod Rysami – turystka po ataku padaczki, transport śmigłowcem
• szlak w rejonie Żlebu Żandarmerii – złamanie podudzia, również transport śmigłowcem

Na nadchodzący tydzień nad obszarem Tatr synoptycy przewidują słońce i upały. Pamiętajmy jednak, że w górach pogoda zmienia się błyskawicznie.

źródło: www.topr.pl