Kronika TOPR 24.02.2014

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Za nami kolejny tydzień bez śniegu, mrozu i prawdziwie zimowych warunków. Na szczęście, w ciągu nocy temperatura spada w okolice 0 stopni, co pozwala na przygotowanie ratrakami sztucznie śnieżonych tras i stosunkowo poprawne warunki do jazdy na nartach. W Tatrach chociaż biało, to śniegu niewiele, poza rejonem Kasprowego nie ma warunków do wycieczek skiturowych. Tydzień minął ratownikom dość spokojnie. Doszło do kilku interwencji.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina, fot: topr.pl

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina, fot: topr.pl

W nocy z 17 na 18.02 na prośbę pogotowia, z Wysokiego nad Tarasówką, ratownicy przetransportowali poważnie chorego mieszkańca do oczekującej w rejonie Zgorzeliska karetki.

Nad ranem z Kalatówek przetransportowano do szpitala dziecko z podejrzeniem zapalenia wyrostka.

We wtorek, 18.02, po godz. 13 z drogi na Kalatówki przetransportowano do szpitala  34-letniego turystę z Brzegów, który upadając doznał urazu kolana.
Po godz. 18 powiadomiono TOPR, że na Przeł. między Kopami znajduje się turysta z bolesnym urazem barku. Z pomocą pospieszyli ratownicy z Hali Gąsienicowej. Po udzieleniu pierwszej pomocy 44-letniego turystę z Warszawy przetransportowano skuterem do Murowańca i dalej, samochodem, przewieziono do szpitala.

W czwartek, 20.02, o godz. 13.26, powiadomiono TOPR, że na trasie w Czarnej Górze znajduje się nieprzytomny narciarz. Ponieważ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odmówiło przylotu, pełniący tam dyżur ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR-u poprosili o przylot TOPR-owskiego Sokoła. Ratownicy TOPR-u przejęli prowadzenie reanimacji od ratowników z Czarnej Góry, którą kontynuowali podczas dolotu do szpitala. Po godz. 14.30 reanimowanego mężczyznę przekazano na lądowisku oczekującej tam karetce pogotowia.

W piątek, 21.02, o godz. 8.4, do TOPR-u zadzwonił 34-letni turysta z Warszawy informując, że podchodził od Czarnego Stawu na Karb. Wszedł się w eksponowane miejsce, z którego boi się ruszyć. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu. O godz. 10.11 dotarł do oczekującego na pomoc mężczyzny i, asekurując, doprowadził go na Karb. Jak się okazało, turysta poszedł za śladami taterników, które doprowadziły go w masyw Czuby nad Karbem, do miejsca, skąd nie miał odwrotu.

W niedzielę, 23.02, z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala 29-letnią turystkę z Krakowa, która doznała urazu nogi.
Po godz.13 z Murowańca do szpitala przewieziono 34-letniego turystę z Gorzowa Wlkp., który rakiem tak zranił udo, że koniecznym okazało się szycie dość sporej rany.

Na nadchodzący tydzień prognozy nie przewidują powrotu zimy. Pogoda ma być taka, jak dotychczas. Będzie trochę słońca, w Tatrach wiatr, a temperatury w ciągu dnia w okolicach 0 stopni. Przed wyruszeniem na tatrzańskie wycieczki prosimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i ogłoszonym stopniem zagrożenia lawinowego. Bezpieczne wędrowanie po wyżej położonych szlakach wymaga użycia raków i czekana.

źródło: topr.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169381
  
  ';