Kronika TOPR 12.05.2014

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Za nami stosunkowo ciepły i słoneczny majowy tydzień. W Tarach ubywało śniegu, ale na wyżej położonych szlakach pozostało go tyle, by sprawić sporo problemów turystom, którzy nieprzygotowani do wciąż zimowych warunków, próbowali realizować swoje wysokogórskie plany.


Dolina Chochołowska, fot: topr.pl

Dolina Chochołowska, fot: topr.pl

Wtorek, 6.05
Po godz. 18 z Dol. Małej Łąki przewieziono do szpitala 30-letnią szczeciniankę, która upadając doznała bolesnej kontuzji kolana.

Środa, 7.07
Po godz. 13 wędrująca w rejonie Rusinowej Polany uczestniczka szkolnej wycieczki z Grójca, w wyniku upadku doznała kontuzji stawu skokowego. Przybyli na miejsce ratownicy po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowali do szpitala kontuzjowaną turystkę.
Po godz. 15 do TOPR-u zadzwonił 32-letni turysta ze Stawoszynka informując, ze jest na Ścieżce nad Reglami. Doszedł do miejsca, gdzie szlak przebiega „schodami nad przepaścią”. Ekspozycja tak go przestraszyła, że nie jest w stanie zrobić kroku. Prosi o pomoc. Próby przekonania go, aby się nie bał, bo szlakiem tym codziennie wędruje wielu turystów i miejsce, w którym się znajduje nie jest niebezpieczne oraz żeby w związku z tym próbował ten odcinek pokonać samodzielnie, nie powiodły się. Z pomocą  pospieszył ratownik, który po 16 dotarł na do oczekującego na pomoc i sprowadził go do Kuźnic.

Piątek, 9.05
O godz. 18.19 do TOPR-u zadzwonił jeden z turystów informując, że w siedmioosobowej grupie podchodzą przez Dol. Pańszczycy na Krzyżne. Są niedaleko Przełęczy. Nie mają raków ani czekanów, a żlebie zalega twardy śnieg. Nie zdołają w tych warunkach zejść, na dodatek cztery osoby z tej grupy opadają z sił . Wystartował śmigłowiec, którym w dwóch lotach z Krzyżnego przetransportowano turystów do 5-ciu Stawów. Turyści ( 40-50-letni mieszkańcy Raciborza) mimo  że widzieli, iż w żlebie opadającym z Krzyżnego zalega stromy, twardy śnieg kontynuowali podejście nie myśląc o tym, że o wiele trudniej bez odpowiedniego sprzętu będzie z Krzyżnego zejść.

Na najbliższy tydzień przewidywane jest ochłodzenie, w Tatrach opady śniegu (okresowo intensywne) a niżej deszczu. Nie będą to dobre warunki do wędrówek. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki, prosimy o zasięgnięcie informacji o aktualnie panujących warunkach w Tatrach oraz przewidywanej pogodzie. Na ich podstawie należy dopiero planować wycieczki.

źródło: topr.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169461
  
  ';