Kronika TOPR 19.05.2014

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Ogrodnicy i „Zimna Zośka” przypomnieli ,że w tym czasie w Tatrach i na Podhalu musi być zimno, mokro i śnieżnie. W tym roku jednak z ilością śniegu i deszczu bardzo przesadzili. W Tatrach opady śniegu były w tych dniach najintensywniejsze od początku minionej już zimy.

 W rejonie Kasprowego W. w sumie spadło około 140cm śniegu, a TOPR ogłosił III stopień zagrożenia lawinowego. Poniżej 1600 m mpm. śnieg przeszedł w intensywny opad deszczu. Wylały koryta potoków w Dolinach Chochołowskiej, Kościeliskiej, Lejowej, Małej Łąki, niszcząc miejscami drogi i szlaki. TPN zamknął na pewien czas doliny, w których doszło do zniszczeń.

Widok na Dolinę Gąsienicową, fot: topr.pl

Widok na Dolinę Gąsienicową, fot: topr.pl

Na Podhalu wezbrały wszystkie rzeki i potoki. W niektórych miejscowościach woda spowodowała podtopienia domów i osuwanie się gruntu. Opady wygoniły z gór turystów. W minionym tygodniu ratownicy TOPR tylko raz interweniowali. W sobotę 17.05. o godz. 17.30 powiadomiono TOPR, że na ścieżce nad Reglami, przechodząca nad Dol. Białego 41-letnia turystka ,upadła doznając bolesnej kontuzji kolana. Z pomocą pospieszyła 6-cio osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy, ranną w noszach zniesiono do wylotu Dol. Białego i przekazano załodze karetki pogotowia.

W Tatrach powyżej 1700 m zalega sporo, ciężkiego mokrego śniegu. Wyżej położone szlaki są nieprzetarte. Aktualnie w Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Padający deszcz miejscowo uszkodził szlaki i drogi w dolinach.

Przed planowaną wycieczką w Tatry radzimy na stronach TPN zapoznać się z aktualnym wykazem zamkniętych szlaków i występujących miejscowo utrudnień. Na najbliższe dni zapowiadana jest słoneczna pogoda i dość wysokie temperatury. W Tatrach należy się spodziewać intensywnego topnienia zalegającego śniegu, co spowoduje, że potokami płynąć będzie dużo wody. Należy liczyć się z możliwością zsuwów ciężkich, mokrych śniegów.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169266
  
  ';