Kronika TOPR 2.06.2014

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Za nami deszczowy, a w górach śnieżny i zimny  maj. Taka pogoda nie sprzyjała turystom. Zalegający w wyższych partiach śnieg, a niżej mokre i śliskie  szlaki, były przyczyną poślizgnięć, upadków i problemów z bezpiecznym przejściem zaśnieżonych odcinków.  Ratownicy mieli sporo pracy w minionym tygodniu.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw, fot: topr.pl

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw, fot: topr.pl


Poniedziałek, 26.05
O godz. 8.30 powiadomiono TOPR, że podczas prac leśnych w Dol. Olczyskiej drzewo uderzyło pracującego tam 36-letniego mieszkańca Kluszkowiec, który doznał chwilowej utraty przytomności i urazu kręgosłupa. Przybyli z pomocą ratownicy po zabezpieczeniu rannego włożyli go na deskę ortopedyczną i w noszach francuskich znieśli do terenowej karetki TOPR-u. Następnie mężczyzna został przewieziony do wylotu doliny i przekazany oczekującej tam karetce pogotowia.
Po godz. 16 z Wąwozu Kraków  przetransportowano do wylotu Dol. Kościeliskiej i przekazano oczekującej tam załodze karetki pogotowia 16-letnią uczestniczkę szkolnej wycieczki, która zasłabła i chwilowo straciła przytomność.
Po godz. 17 z Dol. Kondratowej przewieziono do szpitala 13-letnią turystkę, która upadając doznała urazu twarzy i nogi.
O godz. 21.45 powiadomiono TOPR, że z wycieczki na Giewont nie powróciło do schroniska na Ornaku troje turystów. Po sprawdzeniu okolicznych schronisk na poszukiwania wyruszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Tuż przed północą do TOPR-u dotarła wiadomość, że turyści cali i zdrowi dotarli na Ornak, wobec czego odwołano poszukiwania i ratownicy powrócili do centrali.

Wtorek, 27.05
Po godz. 15 z Dol. Chochołowskiej przewieziono do szpitala 16-letniego uczestnika szkolnej wycieczki z silnym krwotokiem z nosa.

Środa, 28.05
Po godz. 13 z Dol. Kościeliskiej przewieziono do szpitala uczestniczkę szkolnej wycieczki, która zwiedzając Jaskinię Mroźną doznała urazu nogi.
Po godz. 16 z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala 14-letniego uczestnika szkolnej wycieczki, który wędrując w tamtym rejonie doznał urazu stawu skokowego.

Sobota, 31.05
O godz. 17.20 do TOPR-u zadzwoniła 23-letnia turystka informując, że wraz z dwoma kolegami schodzą z Rysów. Są poniżej wierzchołka w stromym, zaśnieżonym terenie. Nie mają raków, boją się ruszyć, żeby nie spaść. Proszą o pomoc. 4-osobowa ekipa ratowników została przetransportowana śmigłowcem w rejon Buli pod Rysami. Wyżej, że względu na zalegające chmury nie dało się dolecieć. Stamtąd o godz. 18.10 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Asekurując sprowadzili turystów nad Czarny Staw i dalej do schroniska nad M. Okiem. Turyści nie byli przygotowani na panujące tam jeszcze w pełni zimowe warunki.

Niedziela, 1.06
Po godz. 14 podczas zejścia z Gubałówki 12-letnia turystka w wyniku upadku doznała bolesnej kontuzji nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowano ją do szpitala.

Po godz. 16 z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala 49-letniego turystę z Czechowic-Dziedzic, który upadając doznał bolesnego urazu stawu skokowego.
O godz. 21.05 powiadomiono TOPR , że do schroniska na Chochołowskiej dotarło dwoje turystów, którzy podczas wycieczki na Wołowiec, zsunęli się po stromym płacie śniegu doznając otarć i mocnych potłuczeń. O własnych siłach dotarli do schroniska. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy samochodem przewieźli ich do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. Należy liczyć się z okresowymi opadami deszczu i burzami. Od wysokości około 1800 m zalega śnieg. Wybierając się na najwyżej położone szlaki, należy być przygotowanym na panujące tam jeszcze w pełni zimowe warunki.

źródło: topr.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169516
  
  ';