Kronika TOPR 08.12.2014

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Zbyt długo nie cieszyliśmy się zimowymi warunkami: śniegiem, mrozem i słońcem. Przyszło ocieplenie i śnieg znika. Właściciele wyciągów wykorzystali kilka mroźnych dni na śnieżenie tras. Na niektórych stacjach narciarskich udało się zaśnieżyć pojedyncze trasy tak, że w miniony weekend pierwsi narciarze mogli już pojeździć. Mieli do tego okazję w Białce na Kotelnicy Białczańskiej, Bani, Kaniówce, na Bukowinie na wyciągu UFO i Turni, a w Zakopanem pod Nosalem. Ratownicy TOPR-u zwieźli już ze stoków pierwszych kontuzjowanych narciarzy.

Ponieważ tydzień w Tatrach minął spokojnie, ratownicy wykorzystywali czas na szkolenia, doposażenie dyżurek w sprzęt i środki opatrunkowe oraz ostatnie przedzimowe porządki.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina, fot: topr.pl

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina, fot: topr.pl

W piątek 5.12, przed godz. 13 wezwano ratowników na Galicową Grapę w Poroninie, gdzie kontuzji nogi doznał 34-letni turysta z Częstochowy. Po udzieleniu pierwszej pomocy został on przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywane jest ochłodzenie i niezbyt intensywne opady śniegu. Na prawdziwą zimę przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega śnieg i lód. Wymaga to ostrożnego poruszania się nawet po Dolinkach Reglowych, gdzie o poślizgnięcie i upadek nietrudno.

Adam Marasek

źródło: topr.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10100
  • Odsłon artykułów: 28067018
  
  ';