Kronika TOPR 26.03.2012. Ratownicy Ochotniczego Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, opublikowali kolejne wpisy do kroniki TOPR. Wpis obejmuje okres od 20.03.2012 do 26.03.2012. Ratownicy mieli ostatnio sporo pracy. Aby uchornić turystów przed wypadkami TOPR informuje o zmiennych warunkach śniegowych w polskich Tatrach i apeluje o zachowanie ostrożności, gdyż pogoda sprzyja osuwaniu się lawin.


poniedziałek, 26 marzec 2012
To był piękny marcowy tydzień. Pełen słońca, ale lekkiego mrozu nocą i dodatnich temperatur w ciągu dnia. Taka huśtawka temperatur powodowała, że roztopiony w słońcu śnieg w nocy zamarzał tworząc twardą zlodowaciała skorupę.  Do godzin południowych, do czasu kolejnego roztopienia śniegu było twardo i ślisko. Popołudniu zwłaszcza na stokach o wystawie płd. śnieg rozmiękał, robił się ciężki i przepadający. Tam też zaobserwowano sporo dość dużych lawin gruntowych. Takie warunki spowodowały, ze w minionym tygodniu ratownicy mieli trochę pracy.
I tak:

Wtorek 20.03.
O godz. 11.28 poinformowano TOPR, że w rejonie Kopy Kondrackiej doszło do wypadku skiturowego.  36-letni mieszkaniec Zakopanego podczas zjazdu upadł i złamał nogę .Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc narciarza ratownicy udzielili mu I pomocy. Po włożeniu do noszy ranny narciarz został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przewieziony do zakopiańskiego szpitala.

Po godz. 12-tej wezwano ratowników do Dol. Kościeliskiej, gdzie w okolicach Krzyża W. Pola w wyniku upadku  urazu kręgosłupa doznała 63-letnia mieszkanka Warszawy. Ranną turystkę przewieziono do szpitala.

Środa 21.03.
W godzinach porannych  podczas jazdy na nartach w Kotle Gąsienicowym upadł uderzając głową w twardy o tej porze dnia śnieg 40-letni mieszkaniec Zębu. Mimo kasku na głowie doznał utraty przytomności . Narciarza po udzieleniu I pomocy śmigłowcem przetransportowano do szpitala.  Gdyby nie kask konsekwencje upadku byłyby o wiele poważniejsze.
W godz. popołudniowych z Dol. Chochołowskiej do szpitala przetransportowano narciarza skiturowego, który w tamtym rejonie doznał kontuzji nogi.

Czwartek 22.03.
Tuż przed 16-tą do TOPR zadzwonili dwaj turyści- mieszkańcy Dąbrowy Górniczej informując, że utknęli w eksponowanym terenie w rejonie szlaku pomiędzy Zawratem a Świnicą. Mimo raków na nogach i czekanów w rekach boją się ruszyć , gdyż mało stabilne śniegi zalegające południowe żleby nie gwarantują dalszego bezpiecznego poruszania się. Z pomocą pospieszył zespół ratowników pełniących dyżur na Kasprowym W. Około 18-tej ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Asekurując wyprowadzili ich na Świnicę i stamtąd na Kasprowy W. gdzie dotarli około 20.40.
Po godz. 17-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono dwuletnie dziecko, które upadając doznało stłuczenia głowy.

Piątek 23.03.
Przed godz. 16-tą na stokach Beskidu utknął 44-letni narciarz. Jak się okazało trudności stoku były większe od jego narciarskich umiejętności. Ratownicy asekurując liną wyprowadzili narciarza na Kasprowy W.

Sobota 24.03.
W godzinach rannych z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano skiturowca, który w tamtym rejonie doznał urazu kolana, oraz 11-letnie dziecko z wysoką gorączką.
Po godz. 13-tej na stokach Beskidu utknęło dwoje narciarzy. I tym razem konieczna była pomoc ratowników, którzy asekurując liną opuścili narciarzy w bezpieczne dla nich miejsce. Jak się okazało mimo braku narciarskich umiejętności, chcieli zjechać z Kasprowego W.
Po godz. 15-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 63-letnią turystkę z urazem stawu kolanowego.
Przed godz. 17-tą z Białczańskich Term do szpitala przetransportowano 3-letnie dziecko, które upadając doznało  chwilowej utraty przytomności i mocnych potłuczeń.
W tym samym czasie druga ekipa ratowników wyruszyła na pomoc w rejon Nosalowej Przeł. gdzie w wyniku upadku kontuzji nogi doznała 28-letnia mieszkanka Podłęża. Ranną po zaopatrzeniu w pulkach przetransportowano do Kuźnic  i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

Niedziela 26.03.
W godz. rannych z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano śmigłowcem narciarkę skiturową, która doznała urazu kolana.
Tuż przed 12-tą powiadomiono TOPR, że z progu Czarnego Stawu zsunęła się po stromych , twardych śniegach w kierunku M. Oka turystka. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie udzielono rannej I pomocy. Poszkodowana skarżyła się na bóle kręgosłupa i uraz ręki. Po zaopatrzeniu włożoną ją na deskę ortopedyczną windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.
Około godz. 14-tej TOPR-owski Sokół z Bustryku do szpitala przetransportował nieprzytomnego uczestnika wypadku samochodowego.

W Tatrach panują bardzo zmienne warunki śniegowe. Należy uważać na szlakach, które są miejscowo zalodzone. Najbliższe dni mają być dość słoneczne a temperatury dodatnie. W takich warunkach należy liczyć się z możliwością zejścia lawin gruntowych na nasłonecznionych stokach. Pod  koniec tygodnia ma się ochłodzić i przewidywane są opady śniegu. Prosimy przed wyruszeniem w góry zapoznać się z aktualną prognozą pogody i ogłoszonym stopniem zagrożenia lawinowego.

źródło: topr.pl