Kronika TOPR 23.04.2012. Kolejny zimowy tydzień w Tatrach. Od czasu do czasu opady śniegu, niżej deszczu. Po graniach hulał dość zimny wiatr.  Na Podhalu już zielono a Tatry dalej białe. Zimowe warunki wykorzystują narciarze jeżdżąc w bardzo dobrych warunkach po trasach Kasprowego W.  Z dobrych warunków cieszyli się ski-tourowcy, którzy tłumnie stawili się na ostatnich już tej zimy zawodach – XV Memoriale Piotra Malinowskiego, które tradycyjnie odbywały się w rejonie Hali Gąsienicowej  i górnej części Doliny 5-ciu Stawów.

W minionym tygodniu ratownicy zanotowali kilka interwencji. I tak:

Na prośbę Policji w dniach 17-18.04. poszukiwano 22-letniego turysty z Milanówka. Nie natrafiono na żaden ślad poszukiwanego. Nie ma też pewności że na pewno udał się on w Tatry.

W dniu 20.04.  po godz. 14-tej w rejonie Czuby Goryczkowej na zalodzonym odcinku grani utknęło dwoje turystów z Francji. Z pomocą pospieszyli ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym W. Asekurując sprowadzono turystów w bezpieczne miejsce i następnie doprowadzono na Kasprowy W.

W dniu 21.04. z Dol. Chochołowskiej do szpitala przewieziono 62-letnią turystkę z Karczewa, która upadając złamała rękę.
Po południu do TOPR zadzwoniły dwie turystki informując, że idąc z Dol. Kościeliskiej na Ciemniak zgubiły szlak. Turystki miały GPS, podały więc swoje namiary. Dzięki temu telefonicznie udało się naprowadzić je na szlak.

W dniu 22.04. po godz. 14-tej do TOPR zadzwonił turysta informując, że znajduje się w rejonie Dol. Buczynowej. Ociepliło się i wokół zaczynają schodzić lawiny. Boi się ruszyć, prosi o pomoc. Ponieważ dojście do niego było dość niebezpieczne z  pomocą ratownicy polecieli śmigłowcem, którym turystę przetransportowano do Zakopanego.
Z początkiem tygodnia w Tatrach przewidywane są opady śniegu. Od czwartku ma się znacznie ocieplić, ma być słonecznie. W takich warunkach należy się spodziewać zejścia lawin gruntowych. 

Apelujemy o ostrożność.

źródło: topr.pl