Kronika TOPR 30.04.2012. Prezentujemy ostatni wpis do kroniki TOPR: Zima w odwrocie. Dodatnie temperatury  w dzień i w nocy, do tego silny, ciepły wiatr powodują, że śnieg znika w górach w szybkim tempie. Kończą się dobre warunki na Kasprowym. W długi majowy weekend można się jeszcze wybrać na ostatnie już narciarskie zjazdy, choć nie da się już dojechać do samych Kuźnic.

Miniony tydzień to kilka interwencji ratowników. I tak:


Wtorek 24.04.

W godzinach południowych turystka znajdująca się na szlaku pomiędzy Dol. Jaworzynki a Przeł. między Kopami upadła i zraniła się w głowę. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu. Po udzieleniu I pomocy sprowadził on turystkę do Kuźnic.
Po godz. 15-tej do podobnego wypadku doszło w Dol. Strążyskiej. W wyniku upadku turysta doznał najprawdopodobniej wstrząśnienia mózgu. Został on przez ratowników przetransportowany do szpitala.

Środa 26.04.
Po godz. 14-tej poproszono ratowników o interwencje na Kalatówkach. Dotarła tam turystka, która schodząc z Kondratowej upadła doznając kontuzji ręki. Ranną po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.

Piątek 28.04.
Po godz. 11-tej do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na szlaku z Krzyżnego do 5-ciu Stawów około 250 m poniżej Przeł. Ze względu na trudne warunki i możliwość zejścia lawiny boi się dalej schodzić. Prosi o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się przy oczekującym na pomoc turyście. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do  Zakopanego.
Po godz. 20.15. do TOPR dotarła informacja, że w Żlebie opadającym  z Krzyżnego do 5-ciu Stawów utknęły dwie turystki. Nie mają światła, boją się dalej same schodzić. Proszą o pomoc. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Stawach. O godz. 22.50 dotarł on do oczekujących na pomoc turystek. Asekurując o godz. 2.10  sprowadził je do schroniska w Stawach.

Sobota 29.04.
O godz. 10.38 do TOPR zadzwonił jeden z turystów informując, że przed chwilą z Buli pod Rysami zeszła lawina, na podchodzącą tamtędy 10-cio osobową grupę turystów. Na szczęście turyści zostali tylko częściowo zasypani i poza strachem nic się im nie stało.
Po godz. 13-tej na szlaku pomiędzy Kalatówkami a Dol. Kondratową upadł doznając kontuzji ręki 43-letni turysta. Rannego po zaopatrzeniu przetransportowano do szpitala.
Po godz. 15-tej ratownicy zostali wezwani do Dol. Kościeliskiej, gdzie zasłabła 52-letnia turystka. Po udzieleniu I pomocy ratownicy przetransportowali ją do szpitala.
O godz. 15.40 powiadomiono TOPR, że pod Siklawą w Dol. Roztoki poważnie zasłabł 39-letni turysta z Gostynina. Na miejsce zdarzenia ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc turysty udzielono mu I pomocy. Następnie został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają w Tatrach dodatnie temperatury. Śnieg będzie tajał. Istnieje możliwość schodzenia lawin gruntowych. Radzimy nie wybierać szlaków, które prowadzą  zaśnieżonymi żlebami ani nasłonecznionym stromymi stokami. Na wyżej położone szlaki radzimy wychodzić wcześnie rano, gdy jeszcze śnieg jest w miarę twardy, nie roztopiony przez słońce.

źródło: topr.pl