Kronika TOPR 28.05.2012.

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Kronika TOPR 28.05.2012. "W minionym tygodniu ( a to przecież koniec maja ) nie wygrzaliśmy się zbytnio." - Piszą ratownicy TOPR w najnowszym wpisie do swojej kroniki. W wyższych partiach Tatr zalega jeszcze sporo śniegu a dość niskie temperatury powodowały, że śnieg zalegający wyżej położone szlaki nie topniał. Takie warunki  stwarzały problemy turystom nieprzygotowanym na zimowe jeszcze warunki. W Tatrach sporo szkolnych wycieczek. Od czasu do czasu zdarzają się młodym turystom, na szczęście drobne kontuzje lub zasłabnięcia.


 W poniedziałek 21.05. o godz. 19.15 powiadomiono TOPR, że w rejonie Koziego W. utknęła grupa turystów z Litwy. Wystartował śmigłowiec . Z jego pokładu ratownicy zlokalizowali troje turystów na Koziej Przeł. a dwoje przy łańcuchach na szlaku w kierunku Dol. Pustej.  Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekujących na pomoc turystów . Po założeniu trójkątów ewakuacyjnych zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca  i przetransportowani na Halę Gąsienicową.  Turystów zaskoczyły zimowe warunki jakie panowały w tamtym rejonie.

We wtorek 22.05.  w godzinach południowych z Dol. Chochołowskiej do Zakopanego przewieziono 18-letnią turystkę z Krakowa, która zasłabła podczas wycieczki. Po godz. 17-tej z Ornaku do Zakopanego przetransportowano  3 piętnastoletnie turystki ze Swarzędza, które tak zmogło przejście szlakiem przez Iwaniacką Przeł. że nie były w stanie o własnych siłach dojść do Kir.

We czwartek 24.05. z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 13-letnią uczestniczkę szkolnej wycieczki, która w Kotle Gąsienicowym doznała kontuzji nogi.         Przed 12-tą z Hali Pisanej do szpitala przewieziono 12-letniego turystę, który doznał kontuzji nogi.

W niedzielę 27.05. z Wiktorówek do szpitala  przetransportowano karetka TOPR  59-letniego mieszkańca Zakopanego , z problemami kardiologicznymi.
Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. Trochę słońca a potem możliwe opady deszczu a w najwyższych partiach Tatr nawet śniegu.  Planując wycieczki na najwyżej położone szlaki należy ubraniowo i sprzętowo być przygotowanym na wędrowanie w śniegach.

źródło: topr.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10216
  • Odsłon artykułów: 28980910
  
  ';