Kronika TOPR 2.07.2012 r.

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Kronika TOPR 2.07.2012 r.Zamieszczamy najnowszy wpis do Kroniki Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Za nami pierwszy, gorący i burzowy tydzień lata. W Tatrach sporo turystów na wszystkich szlakach . Ratownicy mieli trochę pracy. Niestety znów doszło do wypadku śmiertelnego.


W poniedziałek 25.06. o godz. 13.55 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że jest na szlaku na Rysy przy łańcuchach w eksponowanym dla niej miejscu. Boi się ruszyć, prosi o pomoc.  Z Zakopanego do M. Oka wyjechała ekipa ratowników. W trakcie dojazdu okazało się, że  z Rysów schodzi grupa turystów posiadających uprząż i linę. Turyści asekurując zaczęli sprowadzać wystraszoną turystkę nad Czarny Staw. Ratownicy będący już  w rejonie Palenicy Białczańskiej zawrócili do Centrali.


W środę 27.06. podczas zejścia z Jaskini Mroźnej kontuzji nogi doznał turysta. Ratownicy po udzieleniu I pomocy przetransportowali go do szpitala.
We czwartek  28.06. w godz. wieczornych  z Ornaku do szpitala przetransportowano turystę, który w wyniku upadku i uderzenia o kamienie doznał kontuzji klatki piersiowej.
W sobotę 30.06. o godz. 16.21 do TOPR zadzwonili turyści informując, że w górnej części Żlebu Kulczyńskiego znajduje się nieprzytomny turysta z widoczną raną głowy. W tamten rejon ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu miejsca wypadku ratownicy stwierdzili, że w wyniku upadku i uderzenia o skały śmiertelnych obrażeń doznał 64-letni turysta z Krosna. Ciało turysty zostało śmigłowcem przetransportowane do Zakopanego.
W niedzielę 1.07.  w godz. przedpołudniowych z M. Oka do szpitala przewieziono 30-letnią turystkę z Katowic, która doznała kontuzji kolana.


Po godz. 15-tej z Przeł. pod Kopą Kondracką do szpitala przetransportowano turystę, któremu bolesne skurcze ud nie pozwoliły na  dalsze samodzielne poruszanie się.


Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują w Tatrach upalną, ale burzową pogodę. Burze z reguły występują po południu. Dlatego radzimy na wycieczki wychodzić wcześnie rano, tak by burza nie zastała nas na wierzchołkach czy graniach.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28942345
  
  ';