Polskie „psy lawinowe” odnalazły wszystkich pozorantów!

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Przez tydzień m.in. polscy ratownicy ze swoimi czworonożnymi partnerami szkolili się w niesieniu pomocy osobom zasypanym przez lawinę. W siedmiodniowym szkoleniu szkolenie psów lawinowych w austriackim Innerkrems zorganizowane przez ratowników górskich z landu Karyntii wzięły udział dwa zespoły z Polski: Agnieszka Nowak z Negrą oraz Jacek Dutkiewicz z Bejem, ratownicy i przewodnicy Grupy Beskidzkiej GOPR, jako reprezentanci Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR.

- Nasze zespoły uczestniczyły aktywnie z ogromnym zaangażowaniem w codziennych ćwiczeniach i zajęciach na których doskonalili oraz zdobywali nowe niezbędne doświadczenie w działaniach ratowniczych na lawiniskach- relacjonują ratownicy górscy z Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR. - Warunki w jakich przyszło wykonywać powierzone zespołom zadania oraz ćwiczenia były odzwierciedleniem autentycznych wypadków lawinowych jak: ekspozycja terenu, grubość pokrywy śnieżnej, a także warunki atmosferyczne.

psy1103 1

Co ważne, działania polskich psów były w 100 procentach skuteczne - każde ćwiczenie gdzie pozorant znajdował się pod śniegiem kończyło się jego poprawną lokalizacją oraz oznaczeniem przez psa.

psy1103 2

- Alpejscy instruktorzy wysoko ocenili pracę, sprawność i kreatywność polskich przewodników w podejmowanych działaniach, a pozoracje dla psów określili jako w pełni profesjonalne – ni ekryja dumy goprowcy. - Ogromna wiedza i doświadczenie przekazywane przez austriackich szkoleniowców zaowocowała zdanymi egzaminami pasów lawinowych: Jacek z psem Bejm na klasę A , Agnieszka z psem Negrą na klasę C.

 

Takie krótkie podsumowanie szkolenia z Austrii które dostaliśmy od naszych kolegów

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9859
  • Odsłon artykułów: 26910698
  
  ';