Lawinowa „dwójka” w Bieszczadach

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Zima nie odpuszcza. Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili II stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się jednak samorzutnego schodzenia dużych lawin.

- Panują częściowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości – informują goprowcy z Bieszczad.

lawin1303

Komunikat Bieszczadzkiego Parku Narodowego: „W związku z większymi opadami śniegu niż prognozowano nastąpił wzrost zagrożenia lawinowego. Umiarkowane zagrożenie utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. W pokrywie sprzed ostatnich opadów poniżej warstwy wierzchniej utrzymują się dwie warstwy śniegu o rozbudowanych kryształach o mniejszej spoistości od pozostałych warstw. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych, północno – wschodnich i wschodnich z depozytami nawianego i nagromadzonego śniegu. Grubość pokrywy na znacznym obszarze mocno zróżnicowana, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 110 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Wiejący w ostatnich dniach bardzo silny wiatr przemieścił śnieg z bieżących oraz ostatnich opadów na zbocza zawietrzne. Powstały również lokalnie, nowe depozyty śniegu przewianego na warstwie szreni za przełamaniami grzbietów. Na stokach południowych coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Grzbiety Połonin bardzo mocno wylodzone z utworzonymi przez wiatr pryzmami śniegu”.

Źródła:
- www.bdpn.pl
- GOPR

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9877
  • Odsłon artykułów: 26990847
  
  ';