Ćwiczyli udzielania ratunku w terenie lawinowym

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

„Za nami pierwsze szkolenie specjalistyczne, które zostało zrealizowane wspólnie z ratownikami Horská služba Pieninského národného parku. Szkolenie odbyło się w słowackiej części Tatr Wysokich. Było to pierwsze z cyklu 13 wspólnych szkoleń, które realizować będziemy wspólnie z naszymi Kolegami z Horská služba Pieninského národného parku. Projekt jest finansowany z Program Interreg PL-SK Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V- A Polska-Słowacja 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” – poinformowali ratownicy Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak wyjaśnili goprowcy z Podhala, celem szkolenia był wspólny trening ratowniczy w zakresie lawinowego ratownictwa partnerskiego i zagadnień związanych z oceną zagrożenia lawinowego.

- Istotnym elementem szkolenia było przypomnienie tematyki związanej z planowaniem bezpiecznego poruszania się i dotarcia do celu, czyli poszkodowanego w terenie lawinowym – opisują. - Warunki pogodowe podczas tego trzydniowego szkolenia były zmienne. Od silnego wiatru i śnieżycy po piękne słońce i bezchmurne niebo. W obu przypadkach omawiano też kwestie związane z ewentualnymi niebezpieczeństwami lawinowym, które obok planowania poruszania się w ternie górskim mają kardynalne znaczeni w trakcie prowadzonej akcji ratunkowej.

Źródło: FB/Grupa Podhalańska GOPR

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9859
  • Odsłon artykułów: 26910934
  
  ';