W zaśnieżone wysokie góry poszedł bez raków

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

W czerwcowe popołudnie, po godzinie 14:30 ratownik pełniący dyżur w Pięciu Stawach dostrzegł w żlebie spadającym z Krzyżnego, około 100-150 m poniżej szlaku trawersującego próg Doliny Buczynowej, mężczyznę znajdującego się pomiędzy dwoma progami żlebu.

Wystartował śmigłowiec.

1106topr
Fot. Archiwum Portalu Górskiego

- Z jego pokładu w pobliżu turysty desantował się jeden z ratowników – relacjonuje Adam Marasek, ratownik i kronikarz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Po dotarciu na miejsce ratownik stwierdził, że turysta ma urazy głowy, kręgosłupa, mocne otarcia i potłuczenia.

Ze względu na stan turysty ze śmigłowca desantował się drugi ratownik zabierając ze sobą nosze. Po udzieleniu I pomocy turystę zapakowano do noszy i wraz z towarzyszącym mu ratownikiem wciągnięto windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

- Wszystko wskazuje na to, że turysta schodząc z Krzyżnego poślizgnął się na śniegach i zsunął się około 150 m. Turysta nie miał raków i czekana, by bezpiecznie zejść stromym, zasypanym śniegiem odcinkiem szlaku – podaje ratownik.

opr. raz

Źródło: TOPR

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10036
  • Odsłon artykułów: 27708397
  
  ';