Nadal obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. Właściwie wszędzie na szlakach zalega cienka warstwa śnieg. Poza tym ścieżki są zalodzone i bywa bardzo niebezpiecznie. Im wyżej tym gorzej... W wysokich partiach gór czekan, raki, lawinowe ABC i co najważniejsze – odpowiednie umiejętności, są niezbędne. Sytuację utrudniają też gęste i niskie chmury. W sposób znaczący i zdecydowanie niekorzystnie wpływa to na naszą orientację w terenie. Zejść ze ścieżki, zgubić szlak i niespodziewanie zabrnąć w niebezpieczny i złowrogi teren trudno nie jest.

Pamiętajmy też, że grudniowe dni są bardzo, ale to bardzo krótkie. Ciemno robi się już o 15.40. Trzeba o tym pamiętać planując daną wycieczkę.

0312tatry
fot. baza zdjęć PG - Mały Lodowy, widok na Krywań

Świątek piątek, wiosna, lato, jesień, zima, ciemno czy widno, nasz górski sklep działa tak samo i nieprzerwanie. Pragniemy sprostać wymaganiom każdego Klienta, a szeroka gama dostępnych u nas produktów jest tego dowodem.

Tygodnik Podhalański przypomina też o czasowym zamknięciu niektórych szlaków po polskiej stronie Tatr. W przeciwieństwie do Tatr po stronie słowackiej, szlaki powyżej schronisk nie są zamykane. Wyjątkiem są trasy:

-Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz,

-Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka,

-Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko.

Nie ulega też wątpliwości, że zejście na stronę słowacką z Rysów i przejście aż do schroniska przy  Popradzkim Stawie jest również zabronione.

Dzieje się tak głównie ze względu na ochronę przyrody, szczególnie zwierząt zamieszkujących Tatry.

Od 30 listopada rozpoczął się w Zakopanem dyżur śmigłowca wojskowego Sokół W-3 WA SAR z 2 Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej wydzielonego wraz z załoga lotniczo – techniczną z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego do realizacji zadań ratownictwa górskiego na rzecz TOPR.

Jak wiadomo bowiem, śmigłowiec pozostanie do dyspozycji TOPR do dnia 8 grudnia, kiedy to powinien zakończyć się doroczny, rutynowy techniczny przegląd śmigłowca TOPR.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski