W Tatrach zimowo. Obowiązuje już od pewnego czasu I stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki nie są korzystne. Obok różnych innych czynników, istotnym problemem jest zalegający śnieg pod którym to znajduje się bardzo niebezpieczny, niewidoczny lód! Poza tym, jeziora w Tatrach (Morskie Oko również) zaczęły zamarzać. Pokrywa je cienka warstwa lodu. Wchodzenie na taflę jest zabronione gdyż w każdej chwili może się ona pod nami załamać i może dojść do tragedii.

1012tatry
fot. baza zdjęć PG - Tatry, autor - Maciej Kucza

Miniony czas to sporo chmur, opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i wiatrów. Mimo, że powyżej 1800 m n.p.m. warunki panują już zimowe, jak do tej pory nie można narzekać na niskie temperatury. Tak czy siak, o tej porze w przyrodzie jest już cicho i spokojnie. Optymistyczną bardzo informacją jest przyrost roczny posadzonych na wiosnę na terenie Parku drzew (chodzi o jodły i buki) o wysokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Na powierzchniach powiatrołomowych las się ewidentnie odradza. Jest zatem nadzieja, że coroczne prace odbudowy  i ochrony lasu przyniosą efekt w postaci nowego wielogatunkowego drzewostanu.

Toprowski Sokół, po ponad dwutygodniowym, rutynowym przeglądzie powrócił już do służby. Póki co, trwają loty kontrolne, ale wszystko na to wskazuje, że lada dzień śmigłowiec w razie potrzeby rozpocznie działania ratownicze.

Jeszcze tylko jedna, niezwykle istotna rzecz:

Gro wypadków teraz to poślizgnięcia, następnie czekanie na pomoc, a ponieważ to trwa i odbywa się w górach, przy kiepskiej pogodzie – wychłodzenia. Bardzo często turyści nie mają właściwej odzieży czy nawet butów! Zwykle nie są przygotowani też sprzętowo i topograficznie. Uratowani, dzięki sprawnej akcji tatrzańskiego pogotowia niejednokrotni mogą mówić o sporym szczęściu, gdyż niektóre upadki i poślizgnięcia mogły zakończyć się naprawdę tragicznie!

Zapraszamy przy okazji do zakupów właśnie ciuchowych i sprzętowych w doskonale wyposażonym naszym górskim sklepie.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski