A tymczasem w Tatrach (14.07.2020)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Ponieważ sezon wakacyjny w Tatrach zawsze związany jest z najazdem tłumów turystów „różnej maści”, TPN wszelkimi sposobami i na każdym kroku upomina i przypomina o poszanowaniu dla rodzimej przyrody. Nie straszmy i nie dokarmiajmy zwierząt, poruszajmy się jedynie po szlakach i po wyznaczonych ścieżkach, nie krzyczmy i na każdym kroku starajmy się pamiętać, że obszar Tatr w którym się przez chwilę znaleźliśmy to przede wszystkim dom dla tutejszych zwierząt i roślin, a my w tym przepięknym, magicznym świecie przyrody ożywionej i nieożywionej jesteśmy tylko gośćmi.

Więcej informacji turystycznych pod adresem:

https://tpn.pl/nowosci/przed-sezonem-garsc-informacji

Na stronie TPN sprawdzimy również aktualne warunki w górach i pogodę.

Ale piszę o tym też dlatego, bo często zdarza się, że w tatrzańskich lasach czy na polanach, pracownicy znajdują różnego rodzaju śmieci, niedopałki papierosów, puszki po piwie czy butelki. Nie wolno tego robić! Chociaż mówi się o tym, że to naganne, że złe, że to nie tak, a jednak zawsze znajdą się „głusi” na te apele i zrobią swoje, pomalują jeszcze skały i żyją sobie w poczuciu bezkarności. Może nawet nie zdają sobie czasem sprawy, że to co robią jest zwyczajnie paskudne.

1407tatry
fot. baza zdjęć PG- Widok ze Zbojniczki - Sławkowski i Sławkowska Kopa

Ale przejdźmy do tych przyjemniejszych rzeczy...

Piesza wycieczka (długa, krótka), wjazd kolejką na Gubałówkę lub na Kasprowy, do tego pełna gama atrakcji w Tatrach po stronie Słowacji...

Pamiętajmy jednak, że do każdej takiej wycieczki (bez względu gdzie i czym) trzeba się odpowiednio przygotować! Zapraszamy więc do naszego górskiego sklepu.

Z pozostałych informacji:

Można się spodziewać utrudnień na szlaku z Liliowego na Świnicką Przełęcz.

Trwa remont szlaku w Dolinie Suchej Wody od Brzezin na Halę Gąsienicową. Prace te będą odbywały się do końca października 2020 r. Ruch pieszy turystyczny zostaje utrzymany z małymi utrudnieniami.

Do bardzo niefajnego zdarzenia doszło 8 lipca w Dolinie Chochołowskiej.

O wypadku poinformowała Fundacja „Viva” (od lat walczy o wprowadzenie zakazu pracy koni na tatrzańskich traktach). Zwierzę, ciągnące dorożkę w Dolinie Chochołowskiej, przewróciło się podczas pracy. To był wyjątkowo upalny i parny dzień, w Tatrach była wysoka wilgotność – takie warunki są wyjątkowo groźne. Koń ów przewrócił się i przez wiele minut leżał na drodze nie mając siły wstać.

Mimo licznych apeli o zdrowy rozsądek, że organizm konia reaguje na pewne rzeczy zupełnie inaczej niż człowiek. Mimo próśb o próbę zagłębienia się i zrozumienie mechanizmu termoregulacji i zaprzestanie pracy w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności, fiakrzy zdają się to od lat ignorować, gdyż zyski są dla nich ważniejsze niż dobro zwierząt...

Na koniec - jeszcze krótko o ostatnich wydarzeniach i wypadkach w górach:

Większa liczba wycieczkowiczów automatycznie oznacza więcej wypadków i częstsze interwencje ratowników TOPR.

Tym razem były one spowodowane głównie urazami kończyn, zasłabnięciami turystów.

Przestraszeni turyści zadzwonili również z powodu błąkającego się niedźwiedzia w rejonie Doliny Chochołowskiej, który na tyle skutecznie wystraszył turystów, że ci postanowili zaalarmować służby!

Na ten tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Na początek szykuje się spore ochłodzenie, a potem na przemian - pogodne i deszczowo-burzowe dni.
Przed wyruszeniem w góry należy koniecznie zapoznać się z aktualną prognozą pogody i warunkami panującymi na szlakach.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://www.pkl.pl/pkl.html,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169381
  
  ';