Ruch turystyczny w Tatrach jest naprawdę spory. Na szlakach (szczególnie tam gdzie znajdują się łańcuchy) tworzą się często kolejki i korki co znacznie wydłuża czas wycieczki. Szczególnie tłoczno robi się w okolicy szczytowej kopuły pod Giewontem, idąc w stronę Rysów bądź przemierzając Orlą Perć.

TPN przypomina również o konieczności rezerwowania miejsc parkingowych online dla wszystkich zmotoryzowanych i wybierających się następnie pieszo do Moka oraz o potencjalnie innych parkingach (skąd regularnie kursujące busy dowożą turystów na szlak).

1108pogoda
fot. baza zdjęć PG - Ganek i towarzysze

W pewnym sensie podobnie do tej kwestii podchodzą przewoźnicy PKL na Kasprowy. Mimo słynnej „kolejki do kolejki”, by zaoszczędzić czas warto pomyśleć o biletach wcześniej i zakupić konkretny bilet na określony przejazd w danym dniu i czasie. Bilety takie dostępne są w sklepie internetowym na stronie PKL i w biletomatach PKL porozmieszczanych w całym mieście na terenie Zakopanego. Tak więc korzystanie z tej formy atrakcji nie musi wiązać się z oczekiwaniem w gigantycznych kolejkach do kasy w Kuźnicach.

Ponadto, Polskie Koleje Linowe wprowadzają imienne bilety na Kasprowy. Jest to podyktowane zaleceniami epidemiologicznymi. Ta decyzja może mieć jednak też wpływ na ograniczenie nielegalnego handlu biletami.

Klienci kupujący bilet na Kasprowy muszą podać imienne dane. Znajdą się one na bilecie. W przypadku zakupu kilku biletów w jednej transakcji pobierane są dane osobowe od jednego pasażera. Przed wejściem do wagonika konieczne jest okazanie pracownikom dokumentu tożsamości ze zdjęciem! Zmiany danych osobowych można dokonać na 24 godziny przed wyjazdem.

Słowo jeszcze o tatrzańskich turystach:

Jest ich sporo i są przeróżnej maści. Obok tych wytrawnych, często odwiedzających Tatry, bywają tu także często ci mniej doświadczeni, żeby nie powiedzieć niedoświadczeni wcale. To właśnie oni najczęściej generują wypadki. Nie przestrzegają (a może zwyczajnie ich nie znają) podstawowych zasad bezpieczeństwa i reguł, są niedostatecznie zaaklimatyzowani, przystosowani kondycyjnie i wydolnościowo. I chociaż statystycznie wypadków śmiertelnych w Tatrach jest mniej, liczba drobniejszych interwencji ratowników TOPR z roku na rok przybywa...

Oczywiście, że odpowiedni sprzęt, ekwipunek i ubranie to nie wszystko, ale na pewno jest to piekielnie ważne! Dlatego zawsze i każdemu przyda się wizyta w górskim sklepie, zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami, patentami, przestudiowanie paru poradników. Wizyta w naszym sklepie z pewnością będzie dobrą decyzją...

I co jeszcze ważne:

11 sierpnia przypada 26 rocznica śmiertelnego wypadku śmigłowca TOPR. Wydarzyło się to w dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17. Po dziś dzień, uznaje się to jako najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej śmierć ponieśli:

-ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Janusz Kubica i Stanisław Mateja,

-ratownicy – piloci - Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.

Oprócz tego, 6 sierpnia minęła 110 rocznica śmierci Klimka Bachledy, który podczas akcji ratunkowej zginął na Małym Jaworowym.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski