Jesienią Tatry prezentują się chyba najlepiej. Jest kolorowo, rześko, słonecznie, ale robi się już coraz chłodniej, pada deszcz, czasem śnieg i dzień jest coraz krótszy. Tak czy siak, wędrówka po górskich bezdrożach właśnie o tej porze zapewne na długo zapadnie w pamięć.

Ci co akurat wędrować nie chcą lub nie są w stanie, mogą dotrzeć wagonikami na szczyt Kasprowego, a nawet na Łomnicę i stamtąd podziwiać przepiękną panoramę Tatr.

0710tatry

Ale dobre chęci, sam zapał i szalone pomysły nie wystarczą... Zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, właściwy ubiór i przygotowanie sprzętowe, oraz kondycja zgodnie z zasadą „mierz siły na zamiary” liczą się ponad wszystko...

Zapraszamy do naszego górskiego sklepu, gdzie pracujący tam doświadczeni sprzedawcy pomogą każdemu się odpowiednio, w miarę niedrogo i bezpiecznie do wszelkiego rodzaju aktywności outdoorowych przygotować.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że od soboty - 3 października, powiat tatrzański objęty jest czerwoną strefą. Oznacza to zdecydowanie więcej restrykcji i dodatkowe ograniczenia co do liczebności osób, które mogą uczestniczyć we wspólnym zgromadzeniu.

Co prawda, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma obowiązku noszenia maseczek, jednak władze TPN rekomendują ich używanie.

Nie ma obecnie regulacji rządowych, z których wynikałoby, że parki narodowe w strefach czerwonych powinny być zamknięte, a co za tym idzie – ponowne zamknięcie Tatr w Polsce nie jest póki co planowane.

Jak wynika z badań i obserwacji, zdecydowana większość napotkanych na Krupówkach spacerowiczów posiadało w pierwszy dzień obowiązywania czerwonej strefy maseczki.

Pozostali – jedynie ok. 10% to osoby, które nie miały założonych maseczek. Zgodnie z ich pokrętnymi czasem tłumaczeniami, ponoć nie wiedziały, że Zakopane jest objęte czerwoną strefą. Jednak, co warte podkreślenia, maseczki mieli przy sobie i na interwencję strażników zakładali je ze zrozumieniem.

Wszelkie nowości i aktualne wytyczne co do tej kwestii, dostępne są na stronie:

www.gov.pl/web/koronawirus

O ewentualnych zmianach dotyczących uprawiania turystyki na terenie TPN, można przeczytać na stronie:

https://tpn.pl/zwiedzaj

 


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski