Po raz pierwszy w tym sezonie (a przypomnijmy, że to dopiero połowa października) ogłoszono w Tatrach I stopień zagrożenia lawinowego. W innych górach zresztą też spadło trochę śniegu. Ponoć biało zrobiło się również w Bieszczadach. Oczywiście, zapewne wkrótce to wszystko stopnieje, a na prawdziwą zimę przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale jak to mówią „pierwsze koty za płoty”...

Dla wszystkich wybierających się obecnie w góry:

Ogólnie jest nieciekawie, ślisko, niebezpiecznie, mało przyjemnie, mokro i zimno. Lepiej posiedzieć trochę w domu i przy dobrej, ciepłej herbacie pod kocem, zaplanować przyszłe wycieczki. Można też wyciągnąć z szafy „głęboko schowany” zimowy sprzęt w góry i ewentualnie udać się na „górskie” zakupy do naszego sklepu do czego serdecznie zachęcamy.

1610gory
fot. baza zdjęć PG- Złota jesień w górach

W Tatrach, przypomnę, że obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego, a poza tym pochmurno, zimno i w zależności:

-w Tatrach Wysokich – śnieg,

-w Tatrach Zachodnich – deszcz.

Najniższa temperatura powietrza wystąpić ma w ten weekend w niedzielę, na Kasprowym – 3 stopni (na Łomnicy w tym czasie - -6 stopni).

Uwaga też, bo w okolicach Kasprowego czy Piątki może mocniej powiać.

W pozostałych górach również nie należy spodziewać się przyjemnej pogody. Sporo deszczu – przelotnego, ale i nie tylko, chmury, chmury i chmury oraz temperatura powietrza nie wyższa niż te 8, 9 stopni. Na zachodzie kraju (np. Góry Stołowe, Karkonosze, Izery) może razem z deszczem popadać też śnieg.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski