Mimo że na szlakach jest ślisko, leży sporo błota, a miejscami spotkać można niewielkie płaty starego śniegu i wieje dość mocny wiatr, w dolinach edukacja przyrodnicza, a także ta ekologiczna trwa i ma się dobrze. Nie brakuje wiadomości o Tatrach, kulturze i historii...

Warto odwiedzać regularnie różne muzea, wystawy dotyczące góralszczyzny, Podhalan, tutejszej kultury, tradycji i historii.

Warto co jakiś czas oglądać tatrzańskie panoramy – choćby z Gubałówki, Kasprowego czy Morskiego Oka. Chociaż aktualnie, na skutek silnego wiatru kolejka na Kasprowy Wierch raz kursuje, a innym razem nie. Oczywiście górska panorama o wiele lepiej wygląda z takich np. Rysów (1499 m n.p.m lub 1503 m n.p.m.) - ale to trzeba tam wejść...

2710tatry
fot. baza zdjęć PG - Ganek i towarzysze

Przy okazji tego, co WARTO robić i od czasu do czasu jeszcze odwiedzić:

Warto też, zaglądać czasami do naszego górskiego sklepu. Co chwile bowiem powstają nowe gadżety w góry, opracowywane są coraz to lepsze technologie, a tym samym odzież czy obuwie (i lżejsze i mające dużo lepsze parametry).

Póki co, mimo pandemii, schroniska w Tatrach powinny pozostać otwarte. Wyjątkiem jest tu zamknięte schronisko w Roztoce. Decyzja taka wynika z potrzeby ochrony przed zakażeniem turystów oraz siebie i najbliższych.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej, dość ważnej sprawie:

W ramach realizacji wspólnego projektu z firmą MAN oraz innogy go!, Tatrzański Park Narodowy uruchomił bezpłatny przewóz osób niepełnosprawnych z Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42a) do Morskiego Oka i z powrotem. Usługa testowa działa od poniedziałku do piątku, do połowy listopada. Szczegóły na stronie:

https://tpn.pl/nowosci/ruszyl-przewoz-osob-niepelnosprawnych-do-morskiego-oka

TOPR przypomina również o niedawnej zmianie czasu na zimowy i w związku z tym o zachowaniu jeszcze większego rozsądku przy planowaniu górskiej wycieczki. Czołówki są KATEGORYCZNIE NIEZBĘDNE!

Jak wynika z najnowszej kroniki wypadków TOPR, mimo koronawirusa i mniejszej ilości turystów w Tatrach w ogóle, ratownicy nadal na nudę nie narzekają i tych interwencji zdarza się ciągle sporo... Chociaż faktycznie, nic poważnego się w tym tygodniu na szczęście, nie stało.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski