Póki co jest wszędzie pochmurno. Czasem pada deszcz, miejscami śnieg. Stąd nie brakuje na szlakach błota (szczególnie na odcinkach leśnych). Momentami robi się ślisko i niebezpiecznie.

W taką szarą, mało ciekawą pogodę, nawet wjazd kolejką np. na Gubałówkę dla kogoś, kto chce obejrzeć tatrzańską panoramę zapewne będzie mało atrakcyjny. Przy takich warunkach atmosferycznych bowiem o fajne widoki trudno, żeby nie napisać, że to niemożliwe...

0311pogoda
fot. baza zdjęć PG - Tatry Dolina Kościeliska

Przy okazji:

Rozpoczął się planowy jesienny przegląd techniczny kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Wagoniki obecnie nie kursują. Ponowne uruchomienie zaplanowano 10 listopada.

Wracając do meritum, w drugiej połowie tygodnia ma zrobić się ciut lepiej. Pamiętajmy jednak, że górska pogoda zmienia się bardzo gwałtownie. Trudno ją przewidzieć i coś wyrokować zwłaszcza z jakimś wyprzedzeniem. Na pewno dzień będzie krótszy i zapewne trzeba mieć ze sobą czołówkę oraz zaczynać wszelkie górskie wycieczki wcześnie rano – to się na bank póki co nie zmieni i tak obiektywnie teraz jest.

Może więc zamiast „pchać się” teraz na siłę w góry, chwilkę poczekać na poprawę pogody? Może póki co warto np. przejrzeć nowe Tatry (gdzie w tym numerze wiele znajdziemy informacji o góralszczyźnie – tej prawdziwej, „z krwi i kości”, a nie takiej jakiej fałszywy obraz mają „turyści z nizin”)...

Temat numeru nawiązuje do wystawy „Podhalanie”, która tej jesieni została otwarta w Kuźnicach. Jej organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy.

Zapraszamy też do odwiedzenia naszego górskiego sklepu. Ot choćby dla zakupu czołówki. Albo czegoś tam jeszcze...

Jeśli zaś chodzi o ostatnie interwencje ratowników TOPR i tatrzańskie wypadki, to niewątpliwie minione zawirowania pogodowe (np. duże ilości błota) spowodowały, że zrobiło się nagle ślisko, niebezpiecznie i niepewnie. Stąd urazy i kontuzje się zdarzały również.

W niedzielę, z okolic Grzędy Rysów spadł ze skutkiem śmiertelnym (przyczyna śmierci – poślizgnięcie i uraz wielonarządowy) 43-letni mężczyzna.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski