Jednym z bardziej istotnych wydarzeń minionego tygodnia było podpisanie porozumienia między TPN właśnie, a PTTK. Zakończyło to tym samym wieloletni spór.

Cały problem ciągnął się od lat 90. i dotyczył własności gruntów położonych w Tatrach.

Zgodnie z postanowieniami tego nowego dokumentu, PTTK ma zachować wszystkie grunty pod schroniskami. W zamian za to, zrzeka się własności ponad 1000 ha innych gruntów.

Chodzi o niezwykle cenne obszary jak np.:

-górna część Doliny Rybiego Potoku,

-Dolina Pięciu Stawów Polskich,

-górna część Doliny Roztoki,

-Hala Gąsienicowa,

-Hala Goryczkowa,

-Hala Kasprowa,

-Hala Jaworzynka,

-północna ściana Giewontu.

Wszyscy pamiętamy spory i niejasności dotyczące choćby tatrzańskich schronisk czy paradoksy wręcz związane z przynależnością gruntów na których stoją słupy kolejki na Kasprowy, a tym samym i możliwością jej dalszego funkcjonowania.

Obie strony zobowiązały się również do dokładania starań w celu ochrony tatrzańskiej przyrody i dbania o tenże cały ekosystem.

Zawarte porozumienie oznacza też mnóstwo pracy dla geodetów. Chodzi bowiem o szczegółowe wyznaczenie gruntów „raz na zawsze”. Nie obejdzie się bez zaangażowania notariuszy, a może i pewne kwestie znajdą swój finał w sądzie.

Pojawiły się również w tym tygodniu wątki polityczne:

Potężna płachta z czerwoną błyskawicą i napisem "Przemoc domowa to nie tradycja" zawisła na chwilę na krzyżu na Giewoncie. Na swym profilu Strajk Kobiet Podhale organizatorzy tej manifestacji zapewniają, że baner został zdjęty od razu po akcji.

Jednak dla wielu komentujących liczne zdjęcia, taki rodzaj manifestacji to profanacja krzyża na Giewoncie.

Poza tym, kolejne liczenie kozic za nami...

Odbywa się ono dwa razy do roku (wiosną i jesienią) i dotyczy Polski i zarazem Słowacji. Zresztą, podział na kozice polskie i słowackie jest raczej tylko umowny. Osobniki bowiem swobodnie wędrują po jednej i drugiej stronie...

Ogólnie, kozic jest 983 kozice - w tym 69 młodych urodzonych tej wiosny.

Aktualny wynik jest niższy w porównaniu z poprzednim. Nie wiadomo jednak czy jest on miarodajny i można na tej podstawie wnioskować co do ewentualnego długotrwałego trendu. Sama bowiem procedura bywa bardzo nieprecyzyjna i trudna.

Wspólne akcje liczenia kozic są organizowane od 1957 r. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie. 

1011tatry
fot. baza zdjęć PG - Żółta Turnia, autor - ŁUKASZ GŁADYS

Kolejne ważne informacje są takie:

Z powodu ogłoszonych przez rząd najnowszych restrykcji związanych z epidemią koronawirusa, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest nieczynne do odwołania.

Pod koniec października ruszył przewóz osób niepełnosprawnych do Moka.

Kolejną ważną informacją jest fakt, że w dniach od 02.11. do 10.11. kolej linowa KASPROWY WIERCH była nieczynna z powodu planowanego przeglądu technicznego. Miejmy nadzieję, że wszystko poszło bez problemów, wszelkie niezbędny prace konserwacyjne zostały dokonane i już dzisiaj będziemy mogli bezpiecznie podróżować kolejką z Kuźnic na szczyt Kasprowego.

Pogoda w Tatrach na ten tydzień zapowiada się różnie – deszcz, chmury, słońce...

Ogólnie jednak jest ślisko, mokro, mało przyjemnie, a miejscami niebezpiecznie. Krótkie dni też są tu bardzo istotne! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie, zależą od podjętych uprzednio decyzji oraz zdrowego rozsądku!

Zachęcamy też przy okazji do zapoznania się z ofertą naszego górskiego sklepu. A nuż się czegoś ciekawego dowiemy, coś nowego kupimy, coś nas tam zainspiruje czy zaciekawi, a w efekcie uchroni nas w górach przed kontuzją, niebezpieczeństwem czy jakimś poważnym wypadkiem...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski