Warunki pogodowe w Tatrach są trudne. Miejscami jest ślisko, mokro i błotniście. Mimo to, turystów nie brakuje... Na parkingach przy szlakach (szczególnie tym na Łysej Polanie) stoi pełno samochodów. Zresztą na całej drodze Oswalda Balzara, nawet na zakazie zatrzymywania, na poboczach aut jest pełno.

Możliwość pracy zdalnej i względnie „poprawna” jesienna pogoda sprawiają, że chętnych na górskie = tatrzańskie wycieczki wcale nie ubywa. Wszystko jednak najprawdopodobniej zmieni się pod koniec tygodnie. W Tatry bowiem ma „zawitać” zima. Czy jednak te prognozy się sprawdzą? Zobaczymy...

A propos zimy!

Ostatnio Andrzej Bargiel (narciarz wysokogórski, himalaista) nagrał krótki film, w którym radzi jak przygotować się do zimowego sezonu i „szusowania” na nartach:

https://24tp.pl/n/74667

Pamiętajmy też, że dzień jest wyjątkowo krótki! Ciemno w górach robi się już ok. 16. (a nawet wcześniej)!'

1711zamarla
fot. baza zdjęć PG - Maciej Bajgrowicz, w drodze na Zamarłą Turnię

Poza tym:

-Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej z przyczyn technicznych została zamknięta do końca sezonu 2020 r.

-szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (w obie strony).

Jak już pisaliśmy, zakończył się właśnie coroczny przegląd kolejki na Kasprowy. Odbywa się on zawsze w ramach przygotowań do zimowego sezonu. Podobnie zresztą dzieje się każdego roku na wiosnę. Przy odpowiednich warunkach pogodowych, bez przeszkód można zatem „kursować” już w obie strony.

Na niektórych szlakach spotkać można powyrzucane maseczki. Raz, że śmiecenie jest obiektywnie naganne, a poza tym na szlakach nie trzeba zakrywać twarzy.

Zachęcamy też przy okazji do zapoznania się z ofertą naszego górskiego sklepu. A nuż się czegoś ciekawego dowiemy, coś nowego kupimy, coś nas tam zainspiruje czy zaciekawi, a w efekcie uchroni nas w górach przed kontuzją, niebezpieczeństwem czy jakimś poważnym wypadkiem...


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski