Oto kolejny raport o warunkach pogodowych w Tatrach polskich sporządzony na poodstawie danych publikowanych przez Tatrzański Park Narodowy.

fot: topr.pl

fot: topr.pl

Po ostatnich opadach śniegu. w Tatrach panujące warunki nie sprzyjają uprawianiu turystyki.  Na szlakach zalega świeży śnieg i szlaki są nieprzetarte. W górach temperatura spadła poniżej zera, a pod warstwą  świeżego śniegu występują oblodzenia. Kolejną przeszkodę stanowi mgła, która w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie.

W Tatrach ogłoszono I stopień zagrożenia lawinowego.

W partiach reglowych miejscami występuje błoto. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej oraz na innych szlakach, gdzie trwa wywóz drewna.
Po wiosennych, ulewnych deszczach szlaki w wielu miejscach są podmyte i uszkodzone.
Obecnie niebo jest zachmurzone. Widoczność jest ograniczona przez gęstą mgłe. Jednak weekend i najbliższe dni zapowiadają się słonecznie. W wszystkich rejonach Tatr polskich i w Zakopanem pogoda ma być słoneczna i bezchmurna. Nie przewiduje się również opadów. Temperatura będzie wahać się między 10, a 0 stopni (w zależności od rejonu) w dzień z dochodzącą do -4 stopnie w nocy.

Zagrożenia

Zalegający świeży śnieg i znajdujące się pod nim często oblodzenia grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.
Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
Na szlakach i w bezpośrednim ich sąsiedztwie, głównie w miejscach nasłonecznionych można spotkać jadowite żmije.

Zalecenia:

Pamiętaj, że wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia.
Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie, a o tej porze roku coraz częściej zimowe.

Informacje dodatkowe:

Warto wiedzieć, że część rejonów wciąż jest niedostępna dla turystów ze względu na powalone drzewa. W związku z tym prowadzone są prace leśne związane z usuwaniem powalonych drzew oraz z naprawą uszkodzonych dróg i ścieżek.
Starajcie się zawsze zostawić informacje gdzie, z kim i na jak długo wychodzi się w góry. Taka krótka, prosta informacja, może uratować komuś życie i  w sposób znaczący usprawnić ewentualną akcję ratowniczą.

Najważniejsze są jednak odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek.

http://kamery.topr.pl/kamery.html -system monitoringu pogody.