Warunki pogodowe w Tatrach, na Babiej Górze, na Turbaczu i w Bieszczadach (27.03.2015)- prognoza weekendowa

Kategoria: Warunki / Pogoda

W górach jest coraz mniej śniegu, a dłuższe dni. ciepło i wszędobylska wiosenna "świeżość" zachęcają do wędrówek. Oto kolejny opis warunków pogodowych mających w ten weekend "opanować" Tatry, Babią Górę, Gorce i Bieszczady.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw, fot: topr.pl

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw, fot: topr.pl

Tatry:

Z dnia na dzień, z okolic Zakopanego obserwować można topniejący śnieg wysoko na szczytach i pojawiające się kolejne ciemne masy skalne. Mimo to jednak, warunki narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu są nadal dosyć dobre i kuszą miłośników "białego szaleństwa".

W Tatrach Zachodnich (Dolina Chochołowska i Kościeliska) cały dzisiejszy dzień i całą sobotę ma padać deszcz. Rozpogodzenia przewidywane sąą dopiero na niedzielę. Mimo w miarę ciepłej temperatury nie ma sensu planować tu wędrówki, biorąc pod uwagę ciągły deszcz, zachmurzenie i najprawdopodobniej brak jakichkolwiek widoków. W Dolinie Chochołowskiej zaczynają już po mału kwitnąć pierwsze krokusy.

W Dolinie Pięciu Stawów i na Kasprowym Wierchu możliwe są nawet opady śnirgu. Pogoda w kratkę. Niebo zachmurzy się częściowo. A to pojawi się słońce, to znów nadejdą chmury. Temperatury przewiduje się dosyć zróżnicowane (od plusowych w Dolinie Pięciu Stawów- najcieplej- 5 stopni, do temperatur ujemnych, np. w rejonie Kasprowego w sobotę tylko -4 stopnie. Wiatr dosyć silny (Na Kasprowym Wierchu, w sobotę- do 24 km/h).

W rejonie Morskiego Oka, chociaż ciepło (dzisiaj do 10 stopni), ale kolokwialnie mówiąc "pogoda pod psem". Dzisiaj ma popadać deszcz, jutro możliwy jest nawet padający śnieg. Pewne rozpogodzenia i przejaśnienia możliwe, że nastąpią dopiero w niedzielę.

W Tatrach, w okolicach Łomnicy dzisiaj i jutro ma też padać śnieg, a w niedzielę mają nastąpić nieśmiałe rozpogodzenia. Uśredniona temperatura będzie wahała się wówczas w granicach ok -3 stopnie. Słaby wiatr dzisiejszy, jutro wyniesie już 18 km/h.

Aktualnie, w Tatrach w Polsce obowiązuje II, a więc umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jednak, zgodnie z przewidywaniami, warunki te nie powinny ulec zmianie.
http://kamery.topr.pl/kamery.html -system monitoringu pogody.

Babia Góra:

Według prognoz, deszcz ma popadać dzisiaj i w niedzielę. Poza tym niebo zdominują gęste, szare chmury i nie dopuszczą one jasnych promieni słońca. W sobotę natomiast zrobi się trochę bardziej słonecznie. Opady deszczu nie są wtedy  przewidywane. Średnia temperatura w te najbliższe dni wyniesie ok. 9 stopni.

Warunki turystyczne na Diablaku z trudnych zmieniły się już na dobre. Miejscami jednak, szlaki mogą być nieprzetarte, oblodzone i śliskie, a lokalne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na poziomie II stopnia- zagrożenie umiarkowane.

Turbacz:

Pogoda w Gorcach w ten weekend typowo wczesnowiosenna, a więc deszcz, zachmurzenie (niekiedy gęste) i temperatura- średnio ok. 7 stopni (tak będzie od dziś do niedzieli).

Warunki turystyczne raczej kiepskie i mało przyjemne.

Bieszczady:

Niestety w Bieszczadach pogoda nie będzie rozpieszczać turystów. Zapowiada się deszcz, który zacznie się dziś około 11 a ustąpi dopiero w niedzielę. Ale i w niedzielę gdzieniegdzie może pokropić.

Razem z deszczem nastąpi ochłodzenie. W piątek przed południem temperatura będzie wynosić około 16 stopni Celsjusza, a w sobotę spadnie już do 6.

Warunki w Bieszczadach nie będą więc w ten weekend zbyt przyjemne. Będzie mokro i chłodno.

Źródła:
tpn.pl
pogoda.interia.pl
www.accuweather.com/pl
www.bgpn.pl
www.pogodynka.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10295
  • Odsłon artykułów: 29359028
  
  ';