A tymczasem w Tatrach (07.05.2019)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Chociaż to już koniec sezonu narciarskiego, ale na tą chwilę śniegu na Kasprowym i w Zakopanem napadło sporo. Jest maj, a ośnieżone Zakopane wieczorem przypomina trochę okres wigilijny! TOPR ogłosił II stopień zagrożenia lawinowego.

W minioną właśnie majówkę, choć pogoda absolutnie nie sprzyjała (wtedy jeszcze padał głównie deszcz), do Zakopanego zjechało pełno turystów – miłośników krupówkowych barów i knajp, ale i również górskiego wędrowania. Niestety, ale błoto i parszywe warunki pogodowe dawały się we znaki. Wiele osób obserwując prognozy odwołało wręcz swój urlop w górach. Tak czy siak korków, zatłoczonych parkingów i tłumów nie zabrakło. Powyżej górnej granicy lasu czekały nas oczywiście warunki zimowe.

Obecnie wszystkie szlaki pokryte są cienką warstwą śniegu. Im wyżej tym robi się go coraz więcej. Warunki takie są naprawdę ciężkie. Poruszanie się w górach wymaga stosownego doświadczenia, wyobraźni i używania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, lawinowe ABC), ale i również trzeba być ciepło ubranym, a jednocześnie być gotowym na opady deszczu i mokrego śniegu. Uwaga również na burze i wybudzone niedźwiedzie!

moko0705
fot. Morskie Oko, Bartosz Michalak

Poniżej przedstawiamy też garść krótkich informacji, które być może kogoś zainteresują:

-kolej Rakoń w Dolinie Chochołowskiej rozpoczęła kursowanie,

-jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest otwarta,

-w dniach 6–13 maja przerwa techniczna kolei na Kasprowy Wierch,

-od poniedziałku 29 kwietnia szlaki turystyczne w Tatrach Polskich (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla turystyki narciarskiej. Zamknięcie również dotyczy terenów taternickich. Obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego.

TOPR natomiast podsumowując ostatni tydzień również, a może on właśnie przede wszystkim przestrzega, przed wychodzeniem w wyższe partie gór bez właściwego przygotowania. Często brawura bowiem i lekkomyślność kończą się groźnym dla zdrowia urazem, upadkiem itd. (tymi mniej poważnymi lub bardziej), a bywa nierzadko że i wypadkiem śmiertelnym!

Co prawda, wedle prognoz pogody, w ciągu najbliższych dni śnieg ma już nie padać, temperatura nieznacznie wzrośnie i czekają nas dość regularne i lekko mówiąc mało przyjemne opady deszczu oraz chmury. Nie są to zatem warunki sprzyjające i zachęcające do górskiego wędrowania.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28442444
  
  ';