A tymczasem w Tatrach (21.05.2019)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Ponoć to już koniec obfitych opadów śniegu, ale jak będzie w rzeczywistości, to zobaczymy...

Faktem jest, że na niżej położonych szlakach w dolinach, śniegu już nie ma. Jest tam jednak dużo błota, miejscami ślisko i mokro, zwłaszcza na mniej uczęszczanych szlakach (szczególnie na Ścieżce nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską i Lejową). Zaś powyżej górnej granicy lasu panują w dalszym ciągu warunki zimowe. Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający, co utrudnia poruszanie się. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo się na nim poślizgnąć. Wybierając się w wyższe partie Tatr, w dalszym ciągu wskazane jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan).

I dodatkowa informacja:

Szlak z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka pozostaje zamknięty do odwołania.

Pozostałe wskazówki i ewentualne zagrożenia oraz aktualne warunki pogodowe znaleźć można na stronie TPN pod adresem:

https://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-pogodowy

Jak co roku, po sezonie zimowym, kolejka na Kasprowy nie kursowała przez chwilę. Był to czas niezbędnych napraw, konserwacji i przygotowania całej infrastruktury na okres wakacyjny. Wykorzystali to także ratownicy TOPR i pracownicy PKL korzystając przeprowadzając związane z kolejką na Kasprowy odpowiednie szkolenia.

warun2105
fot. baza zdjęć  PG, Z Mnicha , autor - Paweł Pacholec

Obecnie już (od środy, 15 maja), kolej linowa jest otwarta dla ruchu turystycznego i kursuje normalnie. Zakończył się jej przegląd. Sprawdziany tego typu odbywają się zawsze dwa razy do roku – przed sezonem zimowym i letni.

Bardzo ważna informacja widnieje na stronie TOPR. Otóż z dniem 20 maja, zawieszone zostało wydawanie komunikatów lawinowych.

Nie oznacza to absolutnie, że śnieg całkowicie zniknął. Na Kasprowym leży go ponad 1 m, a liczne płaty śniegu zalegają w bardzo wielu miejscach. Śnieg jest twardy, zalegający i łatwo się poślizgnąć. Sprzęt zimowy, jak już to było wcześniej wspomniane, nadal jest zalecany.

Przed nami opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem, a przede wszystkim burze z piorunami. Przy tak kapryśnej, gwałtownej i zmiennej pogodzie, trudno z dużym wyprzedzeniem planować jakąś górską wycieczkę. Najlepiej jest śledzić te warunki na bieżąco i dopiero wtedy podejmować wszelkie działania i decyzje.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet.

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28442966
  
  ';