A tymczasem w Tatrach (13.08.2019)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, turystów wszędzie pełno – w Zakopanem, na Krupówkach zwłaszcza i na szlakach. Nikogo nie zrażają pogoda w kratkę ani przepełnione parkingi. Wszyscy gdzieś kroczą, coś zdobywają, oglądają...

Temu ogromnemu (jak zresztą co roku) „najazdowi” turystów, „przyglądają się” naturalni mieszkańcy Tatr i zapewne cała ta sytuacja dla nich (straszenie, dokarmianie, pokrzykiwanie, płoszenie, naruszani przestrzeni życiowej ich terytorium) komfortowa nie jest, a wręcz odwrotnie – bardzo szkodliwa i degradująca ten ekosystem.

Pamiętajmy, że będąc w parku narodowym jesteśmy w domu dzikich zwierzą!

Warto też zauważyć, że zadeptywanie tatrzańskich roślin, chodzenie po skałach, płytach i kamieniach wpływa zdecydowanie niekorzystnie na cały ekosystem. TPN co prawda podejmuje liczne zabiegi mające na celu ochronę tych terenów i zminimalizowanie negatywnych skutków działalności turystów, ale wiadomo, że pewnych rzeczy nie da się „od tak” odwrócić...

1308tatry

Przypominamy też o licznych atrakcjach i promocjach jakie czekają nas na Kasprowym. Być bowiem w Zakopanem i nie zawitać tu (chociażby wjeżdżając kolejką), to tak jakby być nad morzem i nie widzieć wody.

Ze względu właśnie na ogromny ruch turystyczny, aby uniknąć kolejki do kolejki, warto jest kupić bilet wjazdowy odpowiednio wcześniej.

Bez względu jednak czy na szlak wybieramy się pieszo, kolejką, bryczką czy jakkolwiek, zawsze należy mieć coś ciepłego do ubrania, chroniącego przed deszczem i wiatrem i inne niezbędny rzeczy, które każdy, porządny turysta powinien posiadać.

W związku z dużym napływem turystów różnej maści, ratownicy TOPR mają sporo pracy. Wypadki te, głównie wynikają z kontuzji kończyn, ale i są związane z brakiem odpowiedniej kondycji i przygotowania, problemami kardiologicznymi czy też neurologicznymi.

Zresztą, wszelkie potrzebne informacje znaleźć można na stronach TPN, między innymi tutaj:

https://tpn.pl/nowosci/turysto-przeczytaj

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10135
  • Odsłon artykułów: 28389092
  
  ';