A tymczasem w Tatrach (10.09.2019)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Ratownicy TOPR na nudę ostatnio nie narzekali. Turyści odnoszący typowe kontuzję i cierpiący na różne dolegliwości dość często wzywali pomocy. Oprócz tego, cały czas prowadzono działania w Jaskini Wielkiej Śnieżnej zmierzające do wydobycia ciał dwóch grotołazów. Ostatecznie, po 19 dniach trudnych bardzo zmagań, 5 września (w czwartek) wydobyto je na powierzchnie i przetransportowano do Zakopanego.

Aktualne warunki pogodowe korzystne nie są, a poza tym powodować mogą liczne urazy, złamania czy zwichnięcia. Wszystko za sprawą ostatnich opadów deszczu. Szlaki są mokre i śliskie. Leży tam sporo błota. Nie trudno jest więc postawić krzywo nogę i np. skręcić kostkę.

1009tatry
fot. baza zdjęć PG - Dolina Pięciu Stawów , autor - Anna Szocik

Dzisiaj jeszcze (wtorek, 10.), w najwyższych partiach Tatr, spadł delikatny śnieżek. Teren zatem przykryty jest warstewką białego puchu. Potworzyły się lokalne oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność.

W obliczu takiej pogody (deszczowej, zmiennej, gwałtownej, często burzowej), ciężko jest cokolwiek zaplanować i przewidzieć warunki atmosferyczne. Najlepiej śledzić je na bieżąco i mieć w swoim plecaku, odzież przygotowaną na przeróżne warunki pogodowe (nawet gdy na początku na nic takiego się nie zanosi).

Z pozostałych informacji:

Mimo, że dni są już znacznie krótsze znaczących symptomów jesieni jeszcze nie widać. Dotyczy to głównie Tatr Zachodnich choć pewne znaki da się już zauważyć. Póki co jednak jest kolorowo i ciepło.

Przypominamy też, że po tragicznej w skutkach burzy z czwartku 22 sierpnia nadal zamknięty jest szlak na Giewont. Na dzień dzisiejszy trwają tam prace remontowe, a informacje o ponownym otwarciu tego popularnego szlaku będziemy przekazywać na bieżąco.

Od 23 września natomiast do końca listopada kolej linowa PKL Kasprowy Wierch będzie przechodzić planowaną renowację i przeglądy techniczne. Zwyczajny, rutynowy przegląd 2x w roku to jedno, ale ze względów bezpieczeństwa należy co 12 lat dokonać bardziej skomplikowanych robót i napraw kolejki. Tak właśnie się stanie i w tym roku. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i już w grudniu pojedziemy bezpiecznie na górę.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10040
  • Odsłon artykułów: 27733796
  
  ';