Ten weekend minie pod znakiem licznych atrakcji. Na Gubałówce cotygodniowa „Góralska Sobota”, czyli góralskie tańce i wspólne pieczenie kiełbasek. W Zieleńcu kolejna odsłona „Bezpiecznego Stoku”, akcji kierowanej głównie do młodych narciarzy i snowboardzistów oraz ich opiekunów, którzy w okresie ferii zimowych przebywają w górach i na stokach oraz wyciągach narciarskich. Nie można zapomnieć o OSCYP Snowboard Contest, który już jutro na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej, Mistrzostwach Polski Amatorów w narciarstwie, które odbędą się na szczawnickiej Palenicy oraz kultowym „Zjeździe na Krechę”, który rozgrywa się dziś w Szczyrku.

Góra Kamieńsk
Po zeszłotygodniowym komunikacie mogło się zdawać, że w ten weekend nie pojeździmy już na Górze Kamieńsk. Niestety, mimo że ośrodek pozostaje otwarty, wydaje się, że to tylko „odroczenie wyroku”. Utrzymująca się od wielu dni temperatura dodatnia (dziś 5 stopni) sprawia, że śnieg topnieje bardzo szybko (obecnie 1 - 40 cm śniegu), a warunki są bardzo niekorzystne. Dlatego też, jak podaje gorakamiensk.eu, niewielu narciarzy i snowboardzistów decyduje się na przyjazd na stok. Jak widać na poniższym obrazku, trasa 1 - jedyna, na której pojeździmy -  wygląda nieciekawie. W wielu miejscach na trasie śniegu już praktycznie nie ma. Czyżby to ostatnie dnia na Górze Kamieńsk w tym sezonie?

616

Fot. http://www.gorakamiensk.eu/

Kotelnica Białczańska

Na Kotelnicy dużo śniegu i lekko powyżej zera, czyli niezmiennie dobre warunki na szusowanie. Uruchomiono wszystkie wyciągi i otwarte wszystkie trasy, na których pokrywa śnieżna dochodzi miejscami do 100 cm. Można też spróbować swoich sił na trasach biegowych. Otwarte są trasy T1 - T4 z pokrywą śnieżną 30 - 50 cm.

Już jutro, 7 lutego, na stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej rozpocznie się kolejna edycja OSCYP Snowboard Contest - największych w Polsce zawodów dla snowboardzistów. Jak możemy dowiedzieć się z facebookowego profilu Kotelnicy, przygotowania jutrzejszych zawodów są już w bardzo zaawansowanym stadium. Najlepsi w kraju zawodnicy rozpoczną walkę o prestiżowy tytuł i cenne nagrody o godzinie 11:00. Oprócz kultowych pojedynków na snowboardowe tricki na ósmej edycji OSCYPa nie zabraknie również innych atrakcji, m.in. GoPro Best Video Contest i konkurs na najwyższe Ollie. Szczegóły tutaj.

Wszystkim miłośnikom białego puchu przypominamy również o Red Bull Bieg Zbójników, który odbędzie się w Białce Tatrzańskiej 27 lutego o godzinie 12:00. Szczegóły tutaj.

Jurgów
Po piątkowych opadach śniegu oraz dośnieżaniu tras stok wygląda zachęcająco. Obecnie na stacji narciarskiej Jurgów słupki rtęci wskazują 0°C. Ta temperatura po południu wzrośnie do 2 stopni, by wieczorem ponownie lekko spaść, do 1 stopnia. Weekendowe noce mają być dość mroźne. Aktualnie poszusujemy na wszystkich trasach, na których pokrywa śnieżna wynosi 20 - 80 cm. Czynne są również wszystkie koleje krzesełkowe i wyciągi orczykowe.

Zieleniec
Na początku zeszłego tygodnia słupki rtęci wskazywały dodatnie temperatury, które nieznacznie pogorszyły warunki na stokach. Na szczęście minione dni minęły w Zieleńcu pod znakiem licznych opadów (w piątek przybyło ok. 15 cm śniegu) i  przymrozków, co umożliwiło dośnieżanie stoków (zieleniec.pl zapewnia, że nie zmarnował ani jednej minuty ujemnych temperatur). Minionej nocy opady ustąpiły, a temperatura z powrotem zmieniła się na dodatnią. Obecnie minimalnie poniżej zera, na stoku zaległa mgła. Poszusujemy na 32 trasach z pokrywą śnieżną 10 - 70 cm, na które dostaniemy się 21 czynnymi wyciągami. Na niektórych trasach występują dość liczne muldy, trzeba więc zachować ostrość, szczególnie przy nocnym szusowaniu.

zieleniec 6II

Fot. http://zieleniec.pl/

Już jutro na stoku Mieszko przy kościółku odbędzie się akcja „Bezpieczny Stok”. Cytując zieleniec.pl, „Kampania kierowana jest głównie do dzieci i młodzieży szkolnej oraz do rodziców, nauczycieli oraz wychowawców przebywających w okresie ferii zimowych w górach i na stokach oraz wyciągach narciarskich. Organizatorem akcji są Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne (stowarzyszenie skupiające w swoim gronie już ponad 70 stacji narciarskich w Polsce) oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki”. Szczegóły akcji „Bezpieczny Stok” tutaj.

Gubałówka
Weekend zapowiadał się dość mroźnie. Jeszcze wczoraj -5°C i 40 - 70 cm śniegu. Dziś słupki rtęci wskazują już 3 stopnie. Ciekawe, jak sytuacja się rozwinie!

Luty minie na Gubałówce pod znakiem licznych atrakcji. W każdą środę i sobotę „Magiczne Środy” i „Góralskie Soboty”, a z okazji Walentynek, 13 lutego, „Zakochana Gubałówka”. Dzisiejsza „Góralska Sobota” minie pod znakiem nauki góralskiego tańca i wspólnego pieczenia kiełbasek. Szczegóły tutaj

Jaworzyna Krynicka
Według dzisiejszego komunikatu narciarskiego sprzed kilku godzin warunki narciarskie są bardzo dobre! Na szczycie dość mroźnie, -4 stopnie, a na szczycie niewiele mniej, -3°C. Na stoku słaby wiatr i pokrywa śnieżna od 35 do 80 cm. Czynne trasy i wyciągi: trasa nr 1 (2600m), trasa nr 3 (700m), trasa nr 2 (900m), trasa 2a (900m), trasa 6 (1000m) oraz trasa szkoleniowa z wyciągiem Żółwik. Stacja narciarska jest otwarta od 9:00 do 18:00 (kolej gondolowa czynna od 9:00 - 18:00, kolej krzesełkowa na trasie nr 6 czynna od 9:00 do 16:00, kolej krzesełkowa na trasie nr 2 czynna od 9:00 do 15:30, wyciągi czynne od 9:00 - 17:30. Snowpark czynny od 9:00 do 16:00.

Szrenica
Aż 7 stopni przy dolnej stacji Szrenica I. Tam też dość silny wiatr i do 30 cm śniegu. Temperatura na stacjach górnych znacznie niższa (choć wciąż dodatnia), - 1,7°C. Występuje zachmurzenie lub częściowe zachmurzenie. Według prognoz, dodatnie temperatury będą się utrzymywały w Szklarskiej Porębie przez co najmniej kilka nadchodzących dni. Pojeździmy na nartostradach „Puchatek”(również w nocy) oraz „Śnieżynka”, ale warunki narciarskie są trudne. „Fis”, „Lolobrygida” i „Hala Szreniecka” pozostają nieczynne.

Zawoja
Ponad 5 stopni i lekki wiatr zachodni na szczycie Mosornego Gronia. Najlepiej będzie się szusowało na trasie przy wyciągach Wojtek. Tam 30-70 cm sztucznego śniegu. Nieźle również na trasie zjazdowej Mosorny Groń, gdzie pokrywa śnieżna wynosi 50 - 80 cm śniegu. Przy wyciągach Baca 20 - 40 cm śniegu i dostateczne warunki narciarskie.

Szczyrk
W szczyrkowkim ośrodku narciarskim ponad 5 stopni i średnio 26 cm pokrywy śnieżnej. W związku z dzisiejszymi zawodami Red Bull Zjazd na Krechę trasa nr 10 na Hali Pośredniej będzie niedostępna. Uruchomiono natomiast trasę nr 13, aby umożliwić powrót do parkingów tym klientom, którzy wyjadą wyciągami V i IX (warunki na tej trasie będą trudne). Ogólnie pojeździmy na 8 km tras narciarskich. Czynne są trasy:

nr 2 i nr 3 z Małego Skrzycznego na Halę Skrzyczeńską - warunki dobre.
nr 7 z Hali Skrzyczeńskiej na Solisko - warunki bardzo dobre ( około godziny 16:00 ratrakowana )
nr 11 Golgota - warunki bardzo dobre ( około godziny 16:00 ratrakowana)
nr 8 Wierch Pośredni - Hala Pośrednia - warunki bardzo dobre
nr 10 Wierch Pośredni - Hala Pośrednia -warunki bardzo dobre ( w sobotę 6 lutego od godziny 11:00 do ok 14:00 - zawody Red Bull  Zjazd Na Krechę )

Korbielów-Pilsko
W Korbielowie lekki mrozik, -1°C (w dolnych partiach 0°C).  Przewidywano opady na nadchodzące dni, ale póki co nie prószy. Poszusujemy na sześciu trasach: Korbielów Kamienna - Solisko (710 m), Korbielów Kamienna - Solisko (700 m), Baba Jaga (710 m) i Cypisek (200 m). Najmłodsi narciarze/snowboardziści mogą próbować swoich sił w Przedszkolu Dimbo (200 m).

Szczawnica-Palenica
Według dzisiejszego komunikatu narciarskiego na stoku 3°C i od 50 do 80 centymetrów śniegu. Pojeździmy na trasie rodzinnej (Palenica II) i Szafranówce II.

Już jutro, 7 lutego, na szczawnickiej Palenicy odbędą się Mistrzostwa Polski Amatorów w narciarstwie. Ze względu na zawody Palenica I będzie zamknięta do godziny 14:00.

Źródła:

http://zieleniec.pl/
http://gorakamiensk.info/
http://www.bialkatatrzanska.pl/
http://www.jaworzynakrynicka.pl/
http://sudetylift.com.pl/
http://korbielow.net/
http://www.szczyrkowski.pl/
http://www.pkl.pl/
http://www.skiinfo.pl/