Jak ten czas leci… Dopiero świętowaliśmy Nowy Rok, a dziś (20.03.2016) witaliśmy wiosnę. Na szczęście na polskich stokach wciąż panuje zima i znakomite warunki do szusowania. Wszystko wskazuje też na to, że w wielu ośrodkach narciarskich zbliżające się wielkimi krokami święta wielkanocne będą białe.

c3d0d7f851

Fot. szczyrkowski.pl

Kotelnica Białczańska
Weekend w Białce upłynął pod znakiem słonka, śniegu na stoku i ani jednej chmurki na niebie.  Można jeździć na wszystkich trasach na Kotelnicy i Bani. Tam pokrywa śnieżna wynosi miejscami nawet 80 cm. Niedostępne są natomiast wszystkie trasy na Kaniówce (K1 - K4).  

Przy tak dobrych warunkach narciarskich wielu narciarzom i snowboardzistom dość ciężko pogodzić się z decyzją o zakończeniu działalności w tym sezonie Burton Snowparku na Kotelnicy Białczańskiej. Profil Kotelnicy aż huczy od postów niezadowolonych miłośników białego szaleństwa, ale wszystko wskazuje na to, że miniony weekend był ostatnią okazją, żeby pojeździć.

Zieleniec
„Co za zima, co za warunki!”, możemy przeczytać na facebookowym profilu Ośrodka Narciarskiego w Zieleńcu. Faktycznie - mimo że marzec powoli zaczyna ustępować miejsca kwietniowi, zima w Zieleńcu zdaje się nie mieć końca. Wszystko dzięki obfitym opadom, które w zeszłym tygodniu zasiliły pokrywę śnieżną na stokach o kilkadziesiąt centymetrów. Nie bez znaczenia są również ujemne temperatury, które utrzymują się w Zieleńcu od dłuższego czasu. Piątkowa aura może nie była aż tak idealna, ale w weekend poranne mgły opuściły stoki i znów były świetne warunki na szusowanie. Obecnie pojeździmy na 34 trasach narciarskich, na których zalega do 110 cm śniegu. Pracuje ponad trzydzieści wyciągów. Ośrodek narciarski jest czynny w godzinach 09:00 - 22:00.

Jurgów
W Jurgowie w weekend przepiękna pogoda (słupki rtęci wskazywały dziś 0 stopni), a co za tym idzie - znakomite warunki narciarskie. Czynne są trasy nr 1, 2, 3, 4 oraz 6. Portal jurgowski.pl zachęca przede wszystkim do szusowania na „szóstce”, na której dzięki północnemu nachyleniu stoku warunki są doskonałe!

Gubałówka
Warunki na Gubałówce są wciąż dobre, mimo że dziś (20.03.2016) było dość pochmurnie. W związku z utrzymującymi się przymrozkami śnieg na stoku jest lekko zmrożony. Pokrywa śnieżna w niektórych miejscach sięga 80 cm.

Jaworzyna Krynicka
Komunikaty narciarskie publikowane przez jaworzynakrynicka.pl charakteryzuje od kilku dni pewna powtarzalność. Warunki, które z rana są bardzo dobre lub dobre, z biegiem dnia ulegają pogorszeniu. Taka tendencja utrzymywała się przez cały weekend. Dziś w ciągu dnia temperatura na szczycie około -5 stopni, w dolnych partiach cieplej, -1. Pokrywa śnieżna na poziomie 40 cm. Poszusować można na trasie nr 1 (2600 m), trasie nr 3 (700 m) oraz trasie szkoleniowej z wyciągiem Żółwik.

Szrenica
Ośrodek narciarski w Szklarskiej Porębie oferuje obecnie szusowanie na znanym Puchatku, Hali Szrenickiej, Śnieżynce oraz górnej części najdłuższej z tras zjazdowych, Lolobrygidzie (4400 m). Słupki rtęci na szczycie (stacje Karkonosz Express i Szrenica II) wskazywały dziś (20.03.2016) około -2 stopnie. Wiał mocny wiatr. W dolnych partiach, przy stacji Szrenica I, utrzymywała się lekko dodatnia temperatura.

Zawoja
Według danych pogodowych ze szczytu Mosornego Gronia temperatura w Zawoi wynosi około -2 stopnie. Wyciągi Wojtek i Baca nie będą już dostępne w sezonie 2015/2016. Trasy zjazdowe OTN Mosorny Groń czynne od 15:00 do 18:00 w cenie 30 zł. Tam warunki dobre i 30/50 cm sztucznego i zmrożonego śniegu.

Szczyrk
W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim wciąż można konkretnie poszusować, ale nie na każdej trasie warunki są idealne. Od Suchego do Soliska warunki są bardzo trudne, dlatego od poniedziałku (21.03.2016) wyciągi nr VII, XII i III będą nieczynne. Nadal będzie można jeździć na trasie nr 8, 10 i 11 - tam warunki dobre i pokrywa śnieżna o średniej grubości 20 cm.

Korbielów-Pilsko
Na stokach Pilska pozostaje otwartych tylko kilka tras, ale zdają się one być przygotowane bardzo dobrze. Poszusujemy zatem na odcinkach Kopiec - Hala Miziowa (650m, 50 cm śniegu), Pilsko - Hala Miziowa (800 m, 35 cm śniegu), Hala Miziowa - Szczawiny (1200 m, 30 cm śniegu) oraz Pilsko - Hala Szczawiny (2000 m, 30 - 35 cm śniegu).

Źródła:

http://zieleniec.pl/
http://gorakamiensk.info/
http://www.bialkatatrzanska.pl/
http://www.jaworzynakrynicka.pl/
http://sudetylift.com.pl/
http://korbielow.net/
http://www.szczyrkowski.pl/
http://www.pkl.pl/
http://www.skiinfo.pl/