Nie ulega żadnej wątpliwości, że górale, cała ludność Podhala, z Zakopanego, spod „samiutkiś” Tatr, zawsze była i jest blisko związana z Panem Bogiem, tradycją, obrzędami. Nie dziwi zatem, że bez trudu, na tatrzańskich szlakach znaleźć można symbole chrześcijańskie i miejsca kultu religijnego.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Słoneczny Giewont, fot. Maciek HolewaZdjęcie z bazy zdjęć PG: Słoneczny Giewont, fot. Maciek Holewa

Już na pierwszy rzut oka i z oddali, dostrzec można potężną sylwetkę „Śpiącego Rycerza” - Giewontu i górujący tam ogromny krzyż. Cała idea, historia i wykonanie krzyża, a także jego zamontowanie opisane jest w filmie poniżej. Nie trzeba dodawać, że sam Giewont stanowi miejsce symboliczne lecz metalowy krzyż staje się niezwykle niebezpieczny - „piorunościągający” - podczas burzy. Na koniec tylko warto przytoczyć słowa odnoszące się do „Śpiącego Rycerza” Walerego Eliasza-Radzikowskiego. W 1880 r. on pisał:
„Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego”.
Również odwiedzane bardzo licznie i stanowiące często cel pielgrzymek są Wiktorówki – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej (na wysokości 1200 m n.p.m.). A samo powstanie tego miejsca „zawdzięcza się” czternastoletniej dziewczynce, której ok. 1860 r. zaginęły pasące się tu jej owce/krowy. Szukając ich potem, natrafiła w lesie na pewną postać („Piękną Panią”, „Jaśniejącą Panią”), która obiecała jej szybkie odnalezienie zwierząt jednocześnie wydając trzy, krótki polecenia:
-niezwłoczne opuszczenie Rusinowej Polany,
-pozostałe dwa wiązały się z ciągłym przypominaniem ludziom o niegrzeszeniu i pokutowaniu za grzechy.

źr. wikipedia, opis - Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, User - Roweromaniak - Archiwum Roweromaniaka wielkopolskiego, No_310-03źr. wikipedia, opis - Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, User - Roweromaniak - Archiwum Roweromaniaka wielkopolskiego, No_310-03

Dziewczynka po szczęśliwym odnalezieniu zwierząt, opowiedziała całą tą historię, a jeden z pasterzy umieścił na drzewie obrazek. Jakiś czas po tym fakcie, wybudowano tu kapliczkę (wielokrotnie remontowana, przebudowywana, rozbudowywana). Obecnie, budynek to drewniana, ciekawa konstrukcja ze spadzistym dachem i krużgankiem. Znajduje się tutaj także kuchnia turystyczna. Obecnie Wikorówki przynależą do zakonu dominikanów. Obok, w skałach przy kaplicy, umieszczono tablice upamiętniające tych, którzy w górach „pozostali na zawsze”.

Nie od dziś wiadomo też, że Tatry, całe zresztą Podhale, było dość intensywnie „eksplorowane” przez kardynała Karola Wojtyłę. Także jako papież – Jan Paweł II, Tatry odwiedzał, a kiedy już nie mógł chodził, oglądał je zza szyby śmigłowca. Na zawsze już pozostanie w pamięci jego słynny Doliną Jarząbczą i ustanowiony tam „szlak papieski”. Cała zresztą Polana Chochołowska – schronisko, kościółek itd. są mocno kojarzone z naszym papieżem i z łatwością znaleźć tu można wiele pamiątek/symboli religijnych.

Zresztą różne tablice, pomniki, figurki, kapliczki „skrywają się” w innych częściach Tatr - chociażby taka Pustelnia Brata Alberta. Jest to mały budynek, z drewna i dwuizbowy. Przeznaczony był na celę dla brata Alberta. Odpoczywał tu, gościli się m.in. S. Żeromski, S. Witkiewicz, K. H. Rostworowski, S. Przybyszewski, J. K. Korzeniowski. Do owej Pustelni prowadzi tzw. Droga Brata Alberta, która to pokrywa się ze szlakiem z Kuźnic na Kalatówki.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, fot. Przez szkiełko i okoZdjęcie z bazy zdjęć PG: Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, fot. Przez szkiełko i oko

Jeszcze na koniec pozwolę sobie na kilka zdań... Bardzo często dzieje się tak, że „ludzie gór” - związani w pewien sposób z Tatrami (wspinacze, pracownicy, ratownicy, turyści itd.), ale i okoliczni mieszkańcy, postrzegają góry, ich potęgę itd. z szeroko pojętym „dziełem bożym”. I nie jest tu nawet istotne czy ten Bóg, Opatrzność, Siła Sprawcza itd. jest „katolicki”, „islamski”, „hinduski”, „judaistyczny” itd., ale ten element pewnej „boskości” nierozerwalnie istnieje. Przebywanie w górach często wiąże się z jakimś „misterium”, poszukiwaniem odpowiedzi na fundamentalne pytania, co nieuchronnie w końcu prowadzi do myśli o sprawach religijnych...

{youtube}zIGf9yguJaY{/youtube}

{youtube}licN5MaSeEY{/youtube}

{youtube}wOWBk0LsIBs{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
- pl.wikipedia.org/wiki/
- www.portalgorski.pl/
- Internet (ogólnie)
- Nieznane Tatry, Leszek Jaćkiewicz, Kraków 2010
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, Warszawa 1991
- Tatry Polskie, Józef Nyka, Lachoczew 2009