Jesienią na Jurze czyli wycieczka przez Wąwóz Żarski

Kategoria: Turystyka górska / Ze szlaku

Szukacie pomysłów na jesienną wycieczkę na Jurę? Chcielibyście zobaczyć jak najwięcej kolorowych liści, a jednocześnie odwiedzić ciekawy nowy zakątek Jury Krakowsko-Częstochowskiej? Polecamy Wam wycieczkę do Rezerwatu Doliny Racławki, a dokładnie szlak prowadzący wzdłuż Wąwozu Żarskiego...

 2210wawzar 4Mapa rejonu (źródło jaskiniejury.pl)

Na początek krótki opis walorów przyrodniczych Doliny Racławki. Rezerwat przyrody Dolina Racławki (największy rezerwat w Województwie Małopolskim) obejmuje dno doliny oraz przyległe partie zboczy na odcinku ponad 3 km, między skrajem wsi Paczółtowice a Dubiem. Zbocza doliny są bardzo strome, miejscami skaliste.

2210wawzar 1Okolice Jaskini Żarskiej (fot. archiwum autora)

Całą dolinę pokrywa las bukowy oraz lasy grądowe, a także łęgi olszowe. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 27 gatunków roślin chronionych, m.in.: buławnik mieczolistny, kruszczyk szerokolistny, pokrzyk wilcza jagoda, widłak goździsty, żłobik koralowy, śnieżyczka przebiśnieg, orlik pospolity. Rośnie tutaj najpiękniejszy spośród „polskich” storczykowatych – obuwik pospolity. Znajdują się tu pomniki przyrody (3 buki, lipa). Dość obfity potok Racławka płynie bystro, tworzy jary, baseniki i niewielkie wodospady lub bystrza. Przy wylocie wąwozu Stradlina zasila go wydajne Źródło Bażana.

2210wawzar 2Piękna buczyna nad Wąwozem Żarskim (fot. archiwum autora)


Punktem startowym do zwiedzania Doliny Racławki od strony Dubia jest parking i plac zabaw przy Skałach nad Boiskiem (tzw. "Dolina Pstrąga"), oraz położony wyżej leśny parking z miejscem biwakowym. Prowadzą stąd trzy ścieżki dydaktyczne; jedna ogólnoprzyrodnicza i dwie geologiczne, oraz dalekobieżne szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Ścieżki te są częściowo dostępne dla niepełnosprawnych turystów. My wybierzemy się dzisiaj na wędrówkę żółto oznakowanym szlakiem na odcinku okrążającym Wąwóz Żarski...

2210wawzar 5Jesienne klimaty w Rezerwacie Doliny Racławki... (fot. archiwum autora)

Warto podzielić sobie "pętlę" szlaku żółtego (całość 7km i duże przewyższenia, miejscami trudny teren) i zacząć np. od zwiedzania okolic Jaskini Żarskiej. W tym celu podjeżdżamy z Dubia stromo przez las w kierunku Żar i zatrzymujemy się w szerokiej zatoce po prawej stronie drogi tuż za pierwszym stromym podjazdem. Wcześniej możemy już podziwiać wspaniałą kolorową jesień, bo w okresie babiego lata odcinek który właśnie przejechaliśmy wygląda niezwykle efektownie często droga jest dosłownie zasypana spadającymi tu obficie bukowymi i klonowymi liśćmi...

2210wawzar 6Tzw. babrzysko, które chętnie odwiedzają uwielbiające tarzanie się w błocie dziki... (fot. archiwum autora)


Warto podzielić sobie przejście żółtym szlakiem w ten sposób, że na początek przejść odcinek z wymienionej wyżej zatoki do miejsca gdzie szlak przecina drogę z Dubia do Szklar zwłaszcza, że dalszy odcinek ma już zupełnie odmienny charakter i przechodzi blisko potoku (jesienią może być bardzo błotniście). Na tym odcinku idziemy wzdłuż zachodniego zbocza Wąwozu Żarskiego mijając po drodze efektowną grupę skalną, w której kryje się ciekawa Jaskinia Żarska (dostępna turystycznie i udostępniana do zwiedzania w wybrane dni w roku). Jesienny kolorowy las jest szczególnie piękny w miejscu gdzie szlak okrąża początek wąwozu i zaczynamy zejście wzdłuż jego wyższych i stromszych wschodnich zboczy.

2210wawzar 3Jeden z sędziwych modrzewii rosnących przy szlaku... (fot. archiwum autora)


Na tym odcinku warto zwrócić uwagę na wiele starych i pięknych okazów drzew. Znajdziemy tu sędziwe modrzewie, buki, a także ciekawy dąb czerwony. Są też okazy ciekawe ze względu na formę (m.in. zrośnięte u podstawy pnia "trójki"). Szlak mocno obniża się by osiągnąć skrzyżowanie z droga łączącą Dubie i Szklary (również wygodne miejsce na zaparkowanie samochodu w celu kontynuacji przejścia szlaku lub zrobieniu całej jego "pętli").

2210wawzar 7Stary buk nad Wąwozem Żarskim... (fot. archiwum autora)

Stąd możemy oczywiście kontynuować naszą wycieczkę lub wrócić tą samą drogą na parking. W wilgotniejszych okresach można również ominąć część szlaku, która prowadzi stąd aż nad potok i biegnie dłuższy czas wdłuż jego brzegów zejść około 300m wzdłuż drogi w kierunku Dubia, a następnie skręcić w prawo z powrotem na szlak, który trawersuje południowe zbocza wzgórza Widoma nad Dubiem i stamtąd już kontynuować wycieczkę, dużo dogodniejszym w takich warunkach terenem, do punktu wyjścia.

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28470954
  
  ';